18 Eki 2010 @ 23:02 

Ankara Barosu Başkanı Prof. Feyzioğlu, kurumların baskı altında olduğunu, farklı görüşlere tahammül olmadığını söyledi

Ankara Barosu’nun yeni Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, üniversiteler, medya ve baroların baskı altında olduğunu, kurumlara sessizlik çöktüğünü belirterek Bu ülke giderek ama hızla totaliter, bütün iktidarın tek elde, tek kişinin veya bir yönetici zümrenin elinde toplandığı bir sisteme kayıyor. Farklı görüşlere, iktidarı eleştiriye tahammül yokdedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın HSYK’deki istifalarla ilgili Geç bile kaldılar sözleriyle maksadığını aştığını söyleyen Feyzioğlu, bunun yargıya müdahale olduğunu kaydetti. Türbanla ilgili İstanbul Üniversitesi’ne yazı göndermesi nedeniyle YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ı kınadığını belirten Feyzioğlu, Siyaset çözümü üretmeden dayatmayla, diretmeyle çözüm olmazdedi. Prof. Feyzioğlu, gündeme ilişkin sorularımıza şu yanıtları verdi:

– HSYKde yaşanan istifalar ve buna ilişkin Başbakan Erdoğanın ‘Geç bile kaldılar’ sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

– İstifa bir haktır, aynı zamanda da demokratik bir tepkidir. Sayın Başbakan’ın Geç bile kaldılar şeklindeki açıklaması ise maksadı aşmıştır. Çünkü eğer bu ülkede yargı bağımsızsa, hükümet yargının bağımsız olmasını arzu ediyorsa, yargının özlük haklarını yöneten en üst kurulla ilgili bu şekilde hedef gösteren açıklamalar yapmaz; yapmaması gerekir. Bu dahi yargıya müdahaledir ve HSYK faaliyetlerine kuşkuyla yaklaşıldığını göstermektedir.

‘Sistem bu telkine açık’

– Adalet Bakanlığının açıkladığı HSYK yasası taslağını nasıl buldunuz?

– Kurula beş üye Yargıtay ve Danıştay’dan gelecek. 10 üyeyi de ilk derece hâkim ve savcıları seçecekler. Taslağa göre, 5 üyeyle ilgili soruşturma açma izni verme yetkisi bakanda değil. 10 üyeyle ilgili ise soruşturma açma izni verme yetkisi bakanda. Düşünebiliyor musunuz bir heyetin üyeleri arasında statü farkı var. O zaman bu üyelerin tarafsız ve bağımsız bir şekilde Adalet Bakanı’nın telkinlerine direnecek güçte karar vermelerini sistemsel olarak bekleyebilir misiniz? Sistem bu telkine açıktır. İkincisi bu 10 üye 4 yıllık görev süreleri bittiğinde kadroları neredeyse oraya geri dönecekler. Dönmemek için ellerinde tek çare var. Adalet Bakanı’nın kendilerini bakanlık teşkilatında bir bürokratik göreve ataması. Hal böyle olunca Ankara’da kalmak isteyen üyeler Adalet Bakanı’nın telkinine acaba ne kadar hayır diyebilirler? Uyum kanununda o üye 4 yıl sonra hangi mahkemede görev yapmak istiyorsa verin o mahkemede görevi bitsin. Niye yapmıyorlar? 10 üyenin idareye bir şekilde dolaylı da olsa bağımlı veya telkine açık olmasını istedikleri için yapmadıklarından endişe ediyorum.

Kaynak:Alican Uludağ-Cumhuriyet

Benzer Haberler :

 • Yargıya ve ülkene sahip çık!

 • Erdoğan: “Dinlemeler, yasalara uygundur”

 • “Türk yargısı, bu ayıbı silme gücünde ve yetkisindedir”

 • Hakimler

 • Ankara Barosu başkanlığı için 5 grup yarışıyor

Yasa

Not: Bu hukuk haberi sitemize ait olmayıp, otomatik olarak sağlanan bu içerik için herhangi bir sorumluluk kabul etmemekteyiz. Bu nedenle habere ait Kaynak bağlantı adresi için : Haber Hukuk


Yazıda katkısı bulunan avukatlar:
Av.Feyz Pazarbaşı
Av.Mehmet Sait Pazarbaşı
Av.Fatoş Berna Pazarbaşı Dilan

‘Ülke tek kişi sistemine kayıyor’ konusunda uzman avukat ile iletişim talebinde bulunarak hukuki danışma için Randevu - Adres - Telefonlar bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
https://www.pazarbasi.av.tr/%e2%80%98ulke-tek-kisi-sistemine-kayiyor%e2%80%99/
Bugün: 01-Oct-2020 19:02:34
Dünya saati: 01-10-20 16:02:34
Yazının yazıldığı tarih ve gün : 18/10/2010Pazartesi
Yazar: Pazarbaşı Hukuk Bürosu
Değişiklik: 18 Eki 2010 @ 23:02

EmailPermalink
Etiketler
Etiketler: , , ,
Kategoriler: Hukuk Haber


 

Yorumlar » (Yok)

 

Yorum yapma kapalı!


 Last 50 Posts
 Back
Change Theme...
 • Users » 1
 • Posts/Pages » 9,838
 • Comments » 0
Change Theme...
 • VoidVoid
 • LifeLife
 • EarthEarth
 • WindWind
 • WaterWater
 • FireFire
 • LightLight « Default

Anasayfa  No Child Pages.

Avukatlar  No Child Pages.