11 Eki 2010 @ 20:03 

Adalet Bakanlığı HSYK üyelerinin toplu istifa etmesiyle ilgili açıklama yaptı. Bakanlık açıklamasında “HSYK’nin çalıştırılmadığı iddiası gerçekdışıdır” denildi.

Adalet Bakanlığı Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkan ve üyelerinin istifalarıyla ilgili “Bazı Kurul Üyelerinin görev sürelerinin dolmasına sayılı günler kala açıklanan bu istifalar, 17 Ekim 2010′da yapılacak olan Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Üyeliği seçimlerini etkilemeye ve istifa eden üyelerin Yargıtay ve Danıştay’daki geleceğe dair birtakım beklentilerini gerçekleştirmeye yönelik girişimler olarak değerlendirilmektedir” iddiasında bulundu.

Adalet Bakanlığı, HSYK’daki “şok” istifaları yazılı bir açıklamayla değerlendirdi. Yüksek Kurulun 17 Ağustos 2010′dan beri çalıştırılmadığı yönündeki açıklamanın, bugüne kadar yaşanan gelişmeler dikkate alındığında gerçeklerle bağdaşmadığını öne süren Adalet Bakanlığı, “Kurulun adli tatilde çalışmaya devam edilmesine ilişkin kararı, atama ve yetki kararnamelerinin görüşülmesine ilişkindir. 16 Ağustos 2010 tarihinde 1271 hakim ve Cumhuriyet savcısını kapsayan kararname tamamlanarak yayımlanmıştır. Yüksek Kurulun bazı üyelerinin taslakta olmayan çok sayıda öneri getirmeleri ve kapsamlı ilaveler yapmak istemeleri nedeniyle, gerekli çalışmaları yapmak üzere, kararnamenin kalan bölümleri geri çekilmiş ve bu husus kamuoyu ile paylaşılmıştır” dedi.

12 Eylül 2010′da yapılan halk oylaması sonucunda Anayasa değişikliğinin kabul edilerek yürürlüğe girdiğini kaydeden Adalet Bakanlığı şu iddialarda bulundu:

“Anayasaya 5982 sayılı Kanun ile eklenen Geçici 19 uncu maddeye göre, Kurul’un en az 15 üyenin katılımı ile toplanması zorunlu olup, mevcut üye sayısının toplantı yeter sayısına ulaşamaması nedeniyle, bu tarihten itibaren Kurul toplantıları yapılamamıştır. Anayasanın bu açık hükmüne rağmen, ‘toplantıların hukuka aykırı bir şekilde engellendiği’ iddiası, hukuksal gerçeklikten uzak, kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye yönelik bir yaklaşımdır.”

HSYK üyesi Musa Tekin’n 5 gün sonra 16 Ekim’de, Kadir Özbek’in 52 gün sonra 2 Aralık’ta, diğer üyelerin görev sürelerinin ise genel olarak 2012 yılı içerisinde sona ereceği belirtilen açıklamada, “Bazı Kurul Üyelerinin görev sürelerinin dolmasına sayılı günler kala açıklanan bu istifalar; (1) 17 Ekim 2010 tarihinde yapılacak olan Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Üyeliği seçimlerini etkilemeye ve (2) istifa eden üyelerin Yargıtay ve Danıştay’aki geleceğe dair birtakım beklentilerini gerçekleştirmeye yönelik girişimler olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca, öne sürülen istifa gerekçelerinin tamamına yönelik Bakanlığımızca değişik vesilelerle basın açıklamaları yapıldığından, bu konulara ilişkin yeniden bir değerlendirme yapılmasına gerek görülmemiştir” iddiasında bulunuldu.

kaynak:ANKA

Benzer Haberler :

 • HSYK Toplantısı sona erdi

 • HSYK Toplantısı’na bakan ve müsteşar da katıldı

 • HSYK yeni savcıları atadı

 • Danıştay: “Teftiş Kurulu dinleme kararı aldıramaz”

 • DYP’den HSYK için ‘sandık’ önerisi

Yasa

Not: Bu hukuk haberi sitemize ait olmayıp, otomatik olarak sağlanan bu içerik için herhangi bir sorumluluk kabul etmemekteyiz. Bu nedenle habere ait Kaynak bağlantı adresi için : Haber Hukuk


Yazıda katkısı bulunan avukatlar:
Av.Feyz Pazarbaşı
Av.Mehmet Sait Pazarbaşı
Av.Fatoş Berna Pazarbaşı Dilan

Adalet Bakanlığı: İddialar gerçekdışı konusunda uzman avukat ile iletişim talebinde bulunarak hukuki danışma için Randevu - Adres - Telefonlar bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
https://www.pazarbasi.av.tr/adalet-bakanligi-iddialar-gercekdisi/
Bugün: 26-Feb-2021 03:25:37
Dünya saati: 26-02-21 00:25:37
Yazının yazıldığı tarih ve gün : 11/10/2010Pazartesi
Yazar: Pazarbaşı Hukuk Bürosu
Değişiklik: 11 Eki 2010 @ 20:03

EmailPermalink
Etiketler


 

Yorumlar » (Yok)

 

Yorum yapma kapalı!


 Last 50 Posts
 Back
Change Theme...
 • Users » 1
 • Posts/Pages » 9,838
 • Comments » 0
Change Theme...
 • VoidVoid
 • LifeLife
 • EarthEarth
 • WindWind
 • WaterWater
 • FireFire
 • LightLight « Default

Anasayfa  No Child Pages.

Avukatlar  No Child Pages.