09 Eki 2010 @ 5:02 

Devrimci Karargah soruşturması kapsamında tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne konulan Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi. Avcı’nın avukatı Bahtiyar Kurt’un, müvekkilinin tutukluluğunun kaldırılması istemiyle yaptığı başvuruyu inceleyen İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, talebin reddine karar verdi.

“Devrimci Karargah” soruşturması kapsamında tutuklanan Hanefi Avcı‘nın tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi.

Avcı’nın avukatı Bahtiyar Kurt‘un başvurusunu inceleyen İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin, üye hakim Yakup Hakan Günay‘ın muhalefetiyle, Başkan Erkan Canak ve üye hakim Resul Çakır‘ın oylarıyla aldığı kararda, kuvvetli suç şüphesi varlığını gösteren olguların bulunması, ”terör örgütü mensuplarına bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçunun CMK 100. maddedeki suçlardan olması, delilleri karartma ve kaçma şüphesi bulunması, dosyada şüpheli hakkındaki delillerin tam olarak toplanmadığı ve tutuklama nedenini ortadan kaldıran yeni bir bulgu bulunmadığı gerekçesiyle talebin reddine hükmedildi.

Üye hakim Günay, karşı oy yazısında, ”Terör örgütü mensuplarına bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçuna ilişkin dosyada bulunan suç şüphesi varlığını gösteren olguların kuvvetli olmadığı, tutuklamaya konu olan diğer ‘soruşturma dosyasının gizliliğini ihlal etmek’, ‘yargı görevini yapanları etkilemek’, ‘terörle mücadele edenleri hedef göstermek’ suçlarının işlendiğini gösteren suç şüphesi olguları bulunmasına rağmen, bu suçların mahiyeti, ceza alt ve üst sınırları göz önüne alındığında sabit ikametgah sahibi olan şüphelinin kaçma şüphesini uyandıran somut bulgular bulunmadığından tutuklama nedenlerinin var olmadığı ve bu nedenle tahliye edilmesi gerektiği” görüşüne yer verdi.

Öte yandan, gazeteci Fatih Altaylı, “Devrimci Karargah Örgütü”ne yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın bürosunda ele geçirilen ses kayıtlarına ilişkin olarak “mağdur” sıfatıyla ifade verdi.

Hakim ve savcıların kullandığı kapıdan Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesine giren Altaylı, burada “Devrimci Karargah Örgütü”ne yönelik soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Kadir Altınışık’a ifade verdi.

Şikayetçi oldu

Altaylı, adliyeden çıkarken basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Hanefi Avcı’nın bürosunda kendisiyle ilgili bazı telefon görüşmelerinin kayıtlarının bulunduğunu belirterek, “Benim de 1990′ların ortasından kalma ses kayıtlarım varmış. Şikayetçi oldum” dedi.

Kaynak:AABenzer Haberler :

 • Hanefi Avcı’nın tahliyesi için dilekçe

 • Tahliye talebine 2. ret

 • Avcı`nın sevgilisinin eski eşi dava açıyor

 • Avcı avukat tutmayacak

 • ‘Devrimci Karargah’ davasında tahliye

Yasa

Not: Bu hukuk haberi sitemize ait olmayıp, otomatik olarak sağlanan bu içerik için herhangi bir sorumluluk kabul etmemekteyiz. Bu nedenle habere ait Kaynak bağlantı adresi için : Haber Hukuk


Yazıda katkısı bulunan avukatlar:
Av.Feyz Pazarbaşı
Av.Mehmet Sait Pazarbaşı
Av.Fatoş Berna Pazarbaşı Dilan

Avcı’nın tahliye talebi reddedildi konusunda uzman avukat ile iletişim talebinde bulunarak hukuki danışma için Randevu - Adres - Telefonlar bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
https://www.pazarbasi.av.tr/avci%e2%80%99nin-tahliye-talebi-reddedildi/
Bugün: 03-Mar-2021 14:45:34
Dünya saati: 03-03-21 11:45:34
Yazının yazıldığı tarih ve gün : 09/10/2010Cumartesi
Yazar: Pazarbaşı Hukuk Bürosu
Değişiklik: 09 Eki 2010 @ 05:02

EmailPermalink
Etiketler
Etiketler: , , ,
Kategoriler: Hukuk Haber


 

Yorumlar » (Yok)

 

Yorum yapma kapalı!


 Last 50 Posts
 Back
Change Theme...
 • Users » 1
 • Posts/Pages » 9,838
 • Comments » 0
Change Theme...
 • VoidVoid
 • LifeLife
 • EarthEarth
 • WindWind
 • WaterWater
 • FireFire
 • LightLight « Default

Anasayfa  No Child Pages.

Avukatlar  No Child Pages.