09 Eki 2010 @ 4:02 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başörtüsü konusunda anamuhalefet partisi ve diğer muhalefet partileri gerçekten samimilerse bir an önce yasal düzenlemelerin yapılması konusundaki çağrısını yinelerken, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın çalışmasını yapmasını ve konunun gündemden düşmesini istedi.

Türkiye Almanya ulusal maçını izlemek için Berlin’e hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda açıklamalarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, güzel bir futbol şöleni izleme ve maçın fair playe öncülük etmesi arzusunda olduklarını dile getirdi. Erdoğan iki ülke ilişkilerinde yakın dostluk bağlarının güçlenmesine vesile olacağını düşündüğü karşılaşmayı Almanya Federal Cumhuriyeti Başbakanı Angela Merkel ile birlikte izleyeceklerini dile getirirken, ertesi gün ise bir çalışma kahvaltısında Merkel ile bir araya geleceklerini söyledi. Erdoğan şöyle devam etti:

“Bu görüşmede Türkiye Almanya ikili ilişkilerini ve Almanya’da yaşayan Türklerin sorunlarını dile getirerek çözüme yönelik neler yapabileceğimizi görüşme fırsatı olacak. AB müzakere sürecinde ne durumdayız bundan sonraki süreçte neler yapabiliriz bunları görüşeceğiz. Kıbrıs ile iki ülkeyi de yakından ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konulara değerlendirme fırsatı olacak. Ülkelerimizin önde gelen uluslararası ve bölgesel sorunlara yaklaşımı benzerlik içeriyor örtüşüyor. Birlikte hareket etme irademiz var iyi kullanmalıyız diye düşünüyorum. AB sürecinde bazı sıkıntılar yaşıyoruz. Özellikle Almanya’nın Fransa ile aktif rol alması gerektiğine inanıyoruz. Bunu aramızda müzakere edeceğiz.”

Erdoğan 18-22 Ekim tarihlerinde Federal Almanya Cumhurbaşkanı’nın da Türkiye’yi ziyaret edeceğini hatırlatırken, bu konuları kendisi ile görüşeceklerini de dile getirdi.

Gizli oturum Salı günü

Başbakan Erdoğan konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Kandili Tasfiye Planı’na ilişkin basında yer alan haberlere yönelik değerlendirme yapmayan Erdoğan “Bu sorunun yanıtını o haberi yapanlara sorarsanız isabetli olur. Bu konuyla ilgili bir adım atarsak bunu bizlerden duyarsınız” demekle yetindi. Erdoğan terörle mücadele konusunda yapılan temaslara ilişkin TBMM’nin bilgilendirilmesi çalışmasının da Salı günü Tezkere ile birlikte gizli bir oturumla yapılacağını söyledi.

“Kim samimi kim değil ortaya çıksın”

Erdoğan başörtüsü konusunda anamuhalefet ve muhalefet partilerine yönelik çağrısını da bir kez daha tekrarlarken, “Bu konuda gerçekten anamuhalefet de diğer muhalefet partileri de kararlıysa hemen arkadaşlarımıza talimat verelim görevlendirelim. Bu konuda yasal bir zemin gerekiyorsa bu işi sağlama bağlayalım diyorsak buna böyle inanıyorsak hemen adımı atalım gerekli olan neyse fazla bir şey değil üç maddede hallolur. Kim samimi kim değil ortaya çıksın. İnancım sebebiyle başımı örtüyorum diyen insanlarla ilgili Cumhuriyet’in en önemli kurumu siyasi partiler değil Diyanet İşleri Başkanlığı’dır. Diyanet bu konuda çalışmasını yapar başka çalışma yaptırmak istiyorsanız yaptırın havuz oluşsun hazırlıklarımızı yapalım. Bu gündemden artık kalksın. İnanç özgürlüğünü eğitim öğretim özgürlüğüne artık bu perdeyi koymayalım” diye konuştu.

Erdoğan 7 sene öncesine kadar başörtüsünün sorun olmadığını ancak kamusal alan kavramının çıkarılması ile birlikte başörtülülerin Çankaya’ya da alınmaz olduğunu söyledi. “Bu ülke kimin bu ülkenin kamu binaları kimin” diyen Erdoğan bazı kurumlarda annelerin babaların testten geçirildiğini ifade ederek “Özgürlükçü ülkelerde olacak şeyler değil ama ne yazık ki bu ülkede zorla buna alıştırılmaya çalışılıyor. Ki zorla bir yere gitmek mümkün değil. Bırakalım halkımızı herkes şu özgürlüğü yudumlasın. Kimse birbirini şüphe ile bakmasın” dedi.

“Kamuda başörtüsü serbest olur mu?”

Erdoğan özgürlüklere yönelik vurgularına ilişkin bir basın mensubunun özgürlükler kapsamında kamu çalışanları için de başörtüsü yasağının ortadan kalkıp kalkmayacağı yönündeki sorusuna ise sert çıktı. Yetkili birimlerin bu konularda çalışmalar yapması ile karar verilebileceğini söyleyen Erdoğan “Dünya Türkiye’den ibaret değil. Siz gazetecisiniz. Olaylara bakarken halkı da yanlışa sevk etmeyin. Bunda sizin de çok büyük vebaliniz olur. İşinize geldiği zaman batı diyorsunuz. İşinize geldiği zaman Amerika diyorsunuz. Dünyayı masaya yatırın. Dünyadaki uygulamaları görüp ondan sonra da ülkemizle ilgili bu adımları ona göre atalım. Özgürlüklerin çerçevesini belirleyelim. İsteyene göre özgürlük olmaz. Bunun adımını hep birlikte tanıma göre atalım. Şu ülke gerilimler ülkesi olmasın mutluluk ve huzur ülkesi olsun” diye konuştu.

Öte yandan Erdoğan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ile dün gerçekleşen haftalık olağan görüşmede tek tip askerlik konusunda yapılan çalışmanın brifingini alıp almadığı yönündeki bir soruya ise “Henüz bu ara yoğunluğum var. O brifing alamadım” yanıtını verdi. Türkiye Almanya maçına ilişkin skor tahmini yapması istenen Erdoğan “Ben galibi bilemiyorum” dedi.

Kaynak:ANKA

Benzer Haberler :

 • İspanya’dan 5 yıllık özel vize müjdesi

 • Erdoğan: “Dinlemeler, yasalara uygundur”

 • Merkel’den vize açıklaması

 • Başbakan Erdoğan yeğenini sildi

 • ‘Ses kayıtları suç duyurusu niteliğindedir’

Yasa

Not: Bu hukuk haberi sitemize ait olmayıp, otomatik olarak sağlanan bu içerik için herhangi bir sorumluluk kabul etmemekteyiz. Bu nedenle habere ait Kaynak bağlantı adresi için : Haber Hukuk


Yazıda katkısı bulunan avukatlar:
Av.Feyz Pazarbaşı
Av.Mehmet Sait Pazarbaşı
Av.Fatoş Berna Pazarbaşı Dilan

Başbakan’dan türban açıklaması konusunda uzman avukat ile iletişim talebinde bulunarak hukuki danışma için Randevu - Adres - Telefonlar bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
https://www.pazarbasi.av.tr/basbakan%e2%80%99dan-turban-aciklamasi/
Bugün: 05-Mar-2021 06:28:57
Dünya saati: 05-03-21 03:28:57
Yazının yazıldığı tarih ve gün : 09/10/2010Cumartesi
Yazar: Pazarbaşı Hukuk Bürosu
Değişiklik: 09 Eki 2010 @ 04:02

EmailPermalink
Etiketler
Etiketler: , ,
Kategoriler: Hukuk Haber


 

Yorumlar » (Yok)

 

Yorum yapma kapalı!


 Last 50 Posts
 Back
Change Theme...
 • Users » 1
 • Posts/Pages » 9,838
 • Comments » 0
Change Theme...
 • VoidVoid
 • LifeLife
 • EarthEarth
 • WindWind
 • WaterWater
 • FireFire
 • LightLight « Default

Anasayfa  No Child Pages.

Avukatlar  No Child Pages.