15 Eki 2010 @ 9:02 

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, 12 Eylül 1980 darbesinin mağdurlarının dava açarak maddi ve manevi tazminat kazanmasını öngören kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.

Teklife göre; 12 Eylül mağdurları dava açarak maddi ve manevi zararın ödenmesini talep edecek. Zarar görenin veya haleflerinin zararın bulunup bulunmadığını ve miktarını belirmek için Başbakanlığa bağlı Zarar Tespit Komisyonu kurulacak. Devletin 12 Eylül mağdurlarına ödediği yasal tazminat ödemeleri ise 12 Eylül 1980 rejiminin kurucu ve uygulayıcılarına yasal yoldan rücu edilecek.


Teklif ne getiriyor?

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, TBMM Başkanlığı’na, 12 Eylül 1980 Darbe Sürecinin Yol Açtığı Mağduriyetlerin Giderilmesine İlişkin Kanun Teklifi’ni sundu. Teklifin getirdiği düzenlemeler şöyle: “Devlet, hukuken kanıtlanmış ve hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak biçimde, yeterli verilerle desteklenmiş bir neden olmaksızın 12 Eylül 1980 darbe rejimi kararları, işlemleri ve uygulamaları nedeniyle, idam cezasının infazı dahil, yaşamlarını, beden bütünlülüklerini, akıl ve vücut sağlıklarını yitirmiş olanlara (evveliyetle ölenlerin haleflerine), işkence görenlere, suçsuz olduğu halde tutukluluk hali nedeniyle işini yitirenlere, siyasi düşünceleri, dini inançları ve etnik kökenleri gibi sebeplerle her türlü haksız uygulama ile maddi ve manevi zarar görenlere maddi ve manevi tazminat ödeyecek.”

Dava yolu açılıyor

Bu kanun kapsamında maddi ve manevi zarar gördüğünü iddia eden kişi ya da halefleri bu kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde ya doğrudan adliye mahkemelerinde Başbakanlık aleyhine dava açarak ya da idareye (Başbakanlık) başvurarak bu kanun kapsamında gördüğü maddi ve manevi zararın saptanarak ödenmesini talep edebilecek.

Zarar tespit komisyonu kurulacak

Zarar görenin veya haleflerinin bu kanun kapsamına giren bir zararın bulunup bulunmadığını ve miktarını beliklemek için Başbakanlığa yapılacak başvurular üzerine bir ay içinde Başbakanlığa bağlı bir Zarar Tespit Komisyonu kurulacak. Komisyon; Başbakan ve ilgili bakanlar tarafından görevlendirilen Başbakanlık, Adalet, İçişleri, Maliye Bakanlıkları Müsteşar yardımcılarından birer kişi, Türkiye Barolar Birliği’nin en az 10 yıllık avukatlar arasından görevlendireceği bir kişi, Türk Tabipler Birliği’nin doçent ya da profesör akademik kariyere sahip üyeleri arasından görevlendireceği bir kişi ve Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’nca görevlendirilen bir uzman kişi olmak üzere yedi üyeden oluşacak.

Başbakanlık Müsteşar yardımcısı Komisyon Başkanı olacak. Komisyon, şayet bir zarar var ise zararın miktarını tespit edecek. Komisyon, zarar görenlerce yapılacak her başvuru ile ilgili çalışmalarını, başvuru tarihinden itibaren bir yıl içinde tamamlayacak. Bu kanun kapsamındaki maddi ve manevi tazminat ile diğer tüm ödemeler Başbakanlık bütçesine bu amaçla konulan ödenekten karşılanacak.

Taraf olan kişi ve kamu görevlilerine rücu edecek

Devlet 12 Eylül mağdurlarına ödediği tazminat için, 12 Eylül rejiminin kurucu ve uygulayıcıları ile zararı doğuran her bir somut olayda hukuka aykırı uygulamanın tarafı olan kişi ve kamu görevlilerine rücu edecek.

Kaynak:ANKA

Benzer Haberler :

 • HMUK yenilik getiriyor

 • Tolon, Zaman gazetesinden tazminat kazandı

 • Kolasından sinek çıktı, 500 bin lira istedi

 • “Kızlık zarı bozma” davasında manevi tazminat ödenmez

 • AKP’den Meclis’i By-pass eden teklif

Yasa

Not: Bu hukuk haberi sitemize ait olmayıp, otomatik olarak sağlanan bu içerik için herhangi bir sorumluluk kabul etmemekteyiz. Bu nedenle habere ait Kaynak bağlantı adresi için : Haber Hukuk


Yazıda katkısı bulunan avukatlar:
Av.Feyz Pazarbaşı
Av.Mehmet Sait Pazarbaşı
Av.Fatoş Berna Pazarbaşı Dilan

CHP’den 12 Eylül mağdurlarının dava açması için teklif konusunda uzman avukat ile iletişim talebinde bulunarak hukuki danışma için Randevu - Adres - Telefonlar bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
https://www.pazarbasi.av.tr/chp%e2%80%99den-12-eylul-magdurlarinin-dava-acmasi-icin-teklif/
Bugün: 30-Sep-2020 06:44:48
Dünya saati: 30-09-20 03:44:48
Yazının yazıldığı tarih ve gün : 15/10/2010Cuma
Yazar: Pazarbaşı Hukuk Bürosu
Değişiklik: 15 Eki 2010 @ 09:02

EmailPermalink
Etiketler


 

Yorumlar » (Yok)

 

Yorum yapma kapalı!


 Last 50 Posts
 Back
Change Theme...
 • Users » 1
 • Posts/Pages » 9,838
 • Comments » 0
Change Theme...
 • VoidVoid
 • LifeLife
 • EarthEarth
 • WindWind
 • WaterWater
 • FireFire
 • LightLight « Default

Anasayfa  No Child Pages.

Avukatlar  No Child Pages.