29 Tem 2010 @ 15:03 

Başbakan, Kılıçdaroğlu’na manevi tazminat davası açtı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir televizyon programında, ”O e-muhtıra AKP’nin tekrar iktidara gelmesi için konmuştur oraya, mağdur edebiyatı için konmuştur oraya. Sayın Büyükanıt ile Sayın Erdoğan işbirliği yapmışlardır o olayda” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na manevi tazminat davası açtı.

Erdoğan’ın avukatları Muammer Cemaloğlu ve Fatih Şahin’in açtığı davanın dilekçesinde, Kılıçdaroğlu’nun dün NTV’de canlı yayına katıldığı anımsatıldı.

”Kılıçdaroğlu’nun, programda, Başbakan Erdoğan’ın şahsiyet haklarına saldırı kastıyla, tamamen gerçek dışı iddia ve ithamlarda bulunduğu, onur ve saygınlığını ihlal ettiği” savunulan dilekçede, Kılıçdaroğlu’nun, programdaki, Başbakan Erdoğan ile eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın Dolmabahçe’de yaptıkları görüşmeye ilişkin sözleri aktarıldı.

Dilekçede, Kılıçdaroğlu’nun, ”Allah aşkına söyler misiniz? Ben darbe yapmaya kalkacağım, e-muhtırayı koyacağım, Başbakan ile oturacağım, sohbet edeceğim. Gizli sırlarımız neyse bölüşecekler, paylaşacaklar ve ben emekli olduktan sonra benim altıma çok pahalı zırhlı araç alınacak ve ben ödüllendireceğim”, ”Çünkü o e-muhtıra AKP’nin tekrar iktidara gelmesi için konmuştur oraya, mağdur edebiyatı için konmuştur oraya. Sayın Büyükanıt ile Sayın Erdoğan işbirliği yapmışlardır o olayda. Çıksınlar, söylesinler, ‘Biz işbirliği yapmadık’ desinler” ve ‘‘Sayın Başbakan konuşmalı. Dolmabahçe’de ne konuştular, konuşmalı. Halkından gizli, kapalı kapılar ardında yapılan görüşmeler devletin arşivine yansımıyorsa, orada çıkar işbirliği vardır. O çıkar işbirliği, ikisinin arasındadır. Çıkar işbirliğini açıklasınlar, biz de öğrenelim” ifadeleri vurgulandı.

”Kılıçdaroğlu’nun, konuşmasında, Başbakan Erdoğan ile eski Genelkurmay Başkanı Büyükanıt’ın gizlice görüştükleri, görüşmede AK Parti’nin tekrar iktidara gelmesinin amaçlandığı, ikisi arasında çıkar işbirliğinin yapıldığı gibi iddia ve değerlendirmelerinde bulunduğu’‘ ifade edilen dilekçede, şu değerlendirmelere yer verildi:

”Bu görüşmenin içeriğinin açıklanmadığı, gizli olduğu gerekçesiyle farklı yaklaşımlarda bulunmak, bu görüşmenin karşılıklı çıkar ilişkisine dayandığını, ülkenin ve milletin çıkarlarının değil, kişisel çıkar ilişkisinin bulunduğunu iddia etmek, soyut, gerçeği yansıtmayan, bu iki kişiyi ve hatta temsil ettikleri makam ve kurumları işlevsiz bırakmaya yönelik, hukuka aykırı iddia ve ithamlardır.”

Kılıçdaroğlu’nun iddialarının Başbakan Erdoğan’ı aşağılamaya yönelik olduğu kaydedilen dilekçede, ”Müvekkilimin (Başbakan Erdoğan’ın) ülke çıkarları için değil, kendi özel çıkarları için kurumları kullandığını, onların itibarını sarsacak ilişkiler içinde olduğunu iddia etmek, açık bir hakaret oluşturur’‘ denildi.

Dava, Ankara 19. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülecek.

Kaynak:AA

Benzer Haberler :

 • Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na tazminat davası

 • Başbakan Erdoğan, Kılıçdaroğlu’ndan tazminat kazandı

 • Erdoğan’dan Bahçeli’ye bir dava daha

 • MHP’li Vural’dan Erdoğan’a 3 bin lira tazminat

 • Erdoğan’dan mal varlığını soran vekillere dava

Yasa

Not: Bu hukuk haberi sitemize ait olmayıp, otomatik olarak sağlanan bu içerik için herhangi bir sorumluluk kabul etmemekteyiz. Bu nedenle habere ait Kaynak bağlantı adresi için : Haber Hukuk


Yazıda katkısı bulunan avukatlar:
Av.Feyz Pazarbaşı
Av.Mehmet Sait Pazarbaşı
Av.Fatoş Berna Pazarbaşı Dilan

Erdoğan’dan ‘e-muhtıra’ davası konusunda uzman avukat ile iletişim talebinde bulunarak hukuki danışma için Randevu - Adres - Telefonlar bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
https://www.pazarbasi.av.tr/erdogan%e2%80%99dan-%e2%80%98e-muhtira%e2%80%99-davasi/
Bugün: 25-Oct-2021 07:05:45
Dünya saati: 25-10-21 04:05:45
Yazının yazıldığı tarih ve gün : Perşembe
Yazar: Pazarbaşı Hukuk Bürosu
Değişiklik: 29 Tem 2010 @ 15:03

EmailPermalink
Etiketler


 

Yorumlar » (Yok)

 

Yorum yapma kapalı!


 Last 50 Posts
 Back
Change Theme...
 • Users » 1
 • Posts/Pages » 9,831
 • Comments » 0
Change Theme...
 • VoidVoid
 • LifeLife
 • EarthEarth
 • WindWind
 • WaterWater
 • FireFire
 • LightLight « Default

Anasayfa  No Child Pages.

Avukatlar  No Child Pages.

Hukuksal Kavramlar  No Child Pages.