28 Tem 2010 @ 14:03 

“Bir barış mesajı sebebiyle 15 yıl ile yargılanıyor olmam bu ülke için çok ayıptır”.

Siirt’te yaptığı konuşma nedeniyle ‘terör adına suç işlemek ve terör örgütü propagandası’ yapmak suçlarından 15 yıl hapis cezası istemiyle yargılanan sanatçı Ferhat Tunç mahkemede tehdit gibi savunma yaptı. Tunç, “Kürt çocuklarının taşla başlayan tepkileri yanlışlıklar devam ettikçe Filistinliler gibi intihar eylemlerine dönüşür “dedi.

‘Dünya Özgür Müzik Ödülü sahibi sanatçı Ferhat Tunç hakkında Siirt’in Eruh İlçesinde geçtiğimiz yıl 15 Ağustos tarihinde düzenlenen 1. Çirav Doğa ve Kültür Sanat Festivali’nde yaptığı konuşma nedeniyle 15 yıl ceza istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, konserdeki konuşmasında “25 yıl aradan sonra barış ve kardeşliğe Eruh’tan yeni bir pencere açıyorsunuz. Canınız ve kanınız pahasına başlattığınız özgürlük yürüyüşünün barışa evrilmesini, sizler kadar ben de coşkuyla karşılıyorum” sözleri üzerine Tunç hakkında, ‘Terör örgütü adına suç işlemek ve terör örgütü propogandası’ suçundan dava açtı.

Davanın ilk duruşmasının yapıldığı Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hareketli dakikalar yaşandı. Duruşmada sanık olarak yargılanan Ferhat Tunç ve avukatları hazır bulunurken davayı Demokrasi ve Barış Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da izleyici olarak izledi.

“BUGÜN SANIK SANDALYESİNDE BEN DEĞİL SAVAŞ YARGILANIYOR OLMALIYDI”

Duruşmada 7 sayfalık savunma yapan Tunç, davaya neden olan sözlerin kendisine ait olduğunu ve barış ve kardeşlik adına konuşma yaptığını söyledi.
Savunmasını sözlü olarak okuyan Tunç’un “Bugün sanık sandalyesinde ben değil savaş yargılanıyor olmalıydı. Beni mahkeme mahkeme süründürmek, yargılayıp mahkum etmek kimsenin ne savaşına ne de başka bir kirli amacına katkı olacaktır. Yargılanması gereken savaştır. Barışın hiçbir kudreti yargılamayacağı inancıyla buradayım” dediği belirtildi.

Savunmasında Kürt sorununa da değinen Tunç, Mahkeme Başkanı’nın uyarısına dikkate almayarak tehdit gibi savunma yaptı. Tunç, “Bugün bölgemizde İsrail siyonizmine karşı intihar eylemi yapan Filistinlileri anlamak için, kısa bir zaman dilimi ayırıp empati yapmak gerektiğine inanıyorum. Kürt çocuklarının taşla başlayan tepkileri yanlışlıklar devam ettikçe Filistinliler gibi intihar eylemlerine dönüşür “dedi.

TİMSAH GÖZYAŞLARI

Mahkeme çıkışı bir açıklama yapan Tunç, davanın açılmış olmasına da tepki gösterdi. “301. maddeli günleri gerçekten özlüyoruz” diyen Tunç, şunları söyledi: “Sayın Başbakan referandum çalışmasını Ahmet Kaya’nın şarkılarıyla yapacağını ifade edip timsah gözyaşları döküyor. Ahmet Kaya’nın arkadaşı olarak barış söylemlerinde bulunduğum için, 15 yıl hapis ile yargılanıyor olmanın, bu ülke adına, barış adına, demokrasi adına ayıp olduğunu düşünüyorum. Böylesine bir uygulamanın sürdürülmeye çalışıldığı bir ülkede ne demokrasiden ne de demokratik açılımdan söz edilemez.” Mahkeme heyeti dosyada eksik evrakların tamamlanması için davayı 30 Eylül tarihine erteledi.

BAŞBAKAN’A MEKTUP

FREEMUSE (Dünya Özgür Müzik Forumu) Başkanı Ole Raitov, Avrupa Parlamentosu üyesi Jens Peter Bonde, UNESCO Barış İçin Sanat Elçisi Marcel Khalife, Danimarka Pen Yönetim Kurulu üyesi Klaus Slavensky ve Filistin özgürlük mücadelesinin sembolü Leyla Halid gibi uluslararası düzeyde tanınan kişiler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazarak Ferhat Tunç’a açılan davanın düşürülmesini talep etti.

Kaynak:AHT

Benzer Haberler :

 • Aynı pankartın bir ucu beraat bir ucu 6 yıl hapis

 • Okuyamadığı pankarta 7 yıl

 • Gazetenin 94 sayısı için 480 yıl hapis istemi

 • Cem Uzan’a hapis şoku

 • Tuğluk beraat etti

Yasa

Not: Bu hukuk haberi sitemize ait olmayıp, otomatik olarak sağlanan bu içerik için herhangi bir sorumluluk kabul etmemekteyiz. Bu nedenle habere ait Kaynak bağlantı adresi için : Haber Hukuk


Yazıda katkısı bulunan avukatlar:
Av.Feyz Pazarbaşı
Av.Mehmet Sait Pazarbaşı
Av.Fatoş Berna Pazarbaşı Dilan

Ferhat Tunç’un duruşması ertelendi konusunda uzman avukat ile iletişim talebinde bulunarak hukuki danışma için Randevu - Adres - Telefonlar bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
https://www.pazarbasi.av.tr/ferhat-tunc%e2%80%99un-durusmasi-ertelendi/
Bugün: 26-Sep-2021 15:18:08
Dünya saati: 26-09-21 12:18:08
Yazının yazıldığı tarih ve gün : Çarşamba
Yazar: Pazarbaşı Hukuk Bürosu
Değişiklik: 28 Tem 2010 @ 14:03

EmailPermalink
Etiketler
Etiketler: , , ,
Kategoriler: Hukuk Haber


 

Yorumlar » (Yok)

 

Yorum yapma kapalı!


 Last 50 Posts
 Back
Change Theme...
 • Users » 1
 • Posts/Pages » 9,831
 • Comments » 0
Change Theme...
 • VoidVoid
 • LifeLife
 • EarthEarth
 • WindWind
 • WaterWater
 • FireFire
 • LightLight « Default

Anasayfa  No Child Pages.

Avukatlar  No Child Pages.

Hukuksal Kavramlar  No Child Pages.