04 Eki 2010 @ 20:03 

Eski CHP milletvekili ve avukat Sabri Ergül, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na, ”Devrimci Karargah Örgütü”ne yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan Hanefi Avcı’nın tahliye edilmesi yönünde dilekçe sundu.

Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına sunulan 3 sayfalık dilekçede, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevinde 1 Ekim’de yapılan görüşmede Avcı’nın Sabri Ergül’e, ”tutuklanmasına itiraz etmeyeceğini, suç işlemediğini, haksız tutuklanması nedeniyle kamuoyunda büyük bir infial oluştuğunu, yargının haksız ve usulsüz tutuklama kararını kaldıracağını umduğunu ve her şeye rağmen yargıya güvendiğini” söylediği belirtildi.

Yargı organının özellikle kendisi tarafından yapılmış haksızlıkları gidermek ve hakkı üstün kılmak durumunda olduğu ifade edilen dilekçede, Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler, anayasa ve diğer yasalara göre temel insan haklarının dokunulamaz, devredilemez ve vazgeçilemez olduğu savunuldu.

”Özgür olma hakkı değerlendirildiğinde, kişinin, tutuklunun özgür olmasını sağlamak için bizzat girişimde bulunmamış olması, bu temel insan hakkından vazgeçtiği, özgür olmayı istemediği sonucunu doğuramaz” ifadelerine yer verilen dilekçede, ”Yargı organı, savcılıklar, mahkemeler yalnızca sanıkların aleyhine olan işlemleri değil lehine olan işlemleri de kendiliğinden yapma yükümlülüğündedir” denildi.

Ceza Muhakemesi Kanunu hükümlerinin cumhuriyet savcısına ”tutuklamayı geri alma, salıverme” yetkisi verdiği hatırlatılan dilekçede, savcıların koşulların gerektirmesi durumunda sanığın tutukluluk halini ”adli kontrollü” olarak serbest bırakılma haline getirebileceği ve başsavcı, başsavcı vekillerinin bütün savcıların yetkilerini kullanabileceği kaydedildi.

Dilekçede, ”Bir insan, avukat ve milletvekili sıfatımızla, 28 Şubat sürecinde de tutuklanan Hanefi Avcı’yı, Beypazarı Cezaevinde ziyaretle, konuyu TBMM ve kamuoyu gündemine taşıyan ben Sabri Ergül, şimdi de sayın makamınıza bir insan ve avukat olarak başvuruyor, Hanefi Avcı’nın tutukluluğuna son verilmesi için gereğini takdirlerinize sunuyorum” denildi. Bu arada, Sabri Ergül, aralarında bazı eski milletvekilleri, sanatçılar ile gazetecilerin bulunduğu bir grup adına adliye önünde yaptığı basın açıklamasında, Hanefi Avcı’nın tutuklanmasının ve ona yapılan muamelenin kamu vicdanında rahatsızlık yarattığının açık olduğunu belirtti.

Türkiye’de hukuk dışı bütün dayatmalara karşı olduklarını kaydeden Ergül, ”Türkiye’de geniş halk kesimi ilk defa Avcı gibi dürüst bir insanın tutuklanması konusunda sesini yükseltti. Kamu vicdanı haykırıyor. İnanıyoruz ki bu binada da adalet vardır. Umuyoruz ki burada da adalet tecelli edecektir” dedi. Sanatçılar Tarık Akan, Müjde Ar ve Rutkay Aziz ile gazeteciler Hikmet Çetinkaya, Ahmet Hakan ve Cüneyt Ülsever‘in de imzasının bulunduğu basın açıklamasının okunmasının ardından grup olaysız dağıldı.

Kaynak:AA

Benzer Haberler :

 • Avcı avukat tutmayacak

 • Balbay’ın tutuklanmasına itiraz

 • Avcı`nın sevgilisinin eski eşi dava açıyor

 • Kılıç’tan Kanadoğlu hakkında suç duyurusu

 • Yargıya ve ülkene sahip çık!

Yasa

Not: Bu hukuk haberi sitemize ait olmayıp, otomatik olarak sağlanan bu içerik için herhangi bir sorumluluk kabul etmemekteyiz. Bu nedenle habere ait Kaynak bağlantı adresi için : Haber Hukuk


Yazıda katkısı bulunan avukatlar:
Av.Feyz Pazarbaşı
Av.Mehmet Sait Pazarbaşı
Av.Fatoş Berna Pazarbaşı Dilan

Hanefi Avcı’nın tahliyesi için dilekçe konusunda uzman avukat ile iletişim talebinde bulunarak hukuki danışma için Randevu - Adres - Telefonlar bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
https://www.pazarbasi.av.tr/hanefi-avci%e2%80%99nin-tahliyesi-icin-dilekce/
Bugün: 07-Mar-2021 01:50:02
Dünya saati: 06-03-21 22:50:02
Yazının yazıldığı tarih ve gün : 04/10/2010Pazartesi
Yazar: Pazarbaşı Hukuk Bürosu
Değişiklik: 04 Eki 2010 @ 20:03

EmailPermalink
Etiketler
Etiketler: , , , ,
Kategoriler: Hukuk Haber


 

Yorumlar » (Yok)

 

Yorum yapma kapalı!


 Last 50 Posts
 Back
Change Theme...
 • Users » 1
 • Posts/Pages » 9,838
 • Comments » 0
Change Theme...
 • VoidVoid
 • LifeLife
 • EarthEarth
 • WindWind
 • WaterWater
 • FireFire
 • LightLight « Default

Anasayfa  No Child Pages.

Avukatlar  No Child Pages.