29 Tem 2010 @ 16:02 

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zehra Gönül Balkır, bir öğretim üyesine psikolojik baskı (mobbing) uyguladığı gerekçesiyle hakkında açılan davada 3 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum edildi.

KOÜ’de 1994 yılından bu yana görev yapan Yrd. Doç. Dr. Mustafa Çakır, “Yargıya taşınmış kişisel husumet” nedeniyle yurt dışındaki bir kongreye katılmasına izin verilmediğini ve “Psikolojik baskıya” maruz kaldığını öne sürerek, 2009 yılının Aralık ayında Prof. Dr. Balkır’a, Kocaeli 4. Sulh Mahkemesinde maddi ve manevi tazminat davası açtı.

Çakır, dava dilekçesinde “kişisel husumet” nedeniyle Hukuk Fakültesinden Hereke’deki bir Yüksek Okula sürüldüğünü, burada kullandığı bilgisayara şifre koyduğu için tehdit edildiğini ve sürekli psikolojik baskı altında olduğunu ileri sürdü.

2008 yılında Kırgızistan’da katılacağı uluslararası bir kongreyle ilgili KOÜ Hukuk Fakültesi Yönetim Kurulu üyelerinin, görevlendirilmesiyle alakalı yaptığı oylamada Prof. Dr. Balkır’ın da arasında bulunduğu 2 üyenin “çekimser oy” kullandığını ifade eden Çakır, bunun da yasaya aykırı olduğunu vurguladı.

Çakır, dilekçesinde Yükseköğretim Kanunu’nun 61. Maddesi’nde üyelerin “çekimser oy” kullanmasının kesinlikle yasaklandığına dikkati çekti.

Dava dilekçesinde, “Çekimser oy”un sebebini sorduğunda ise Prof. Dr. Balkır’ın, “Yargıya taşınmış kişisel husumet nedeniyle” kendisi ile başka bir üyenin bu şekilde oy kullandığını ifade eden bir yazının tarafına gönderdiğini anlatan Çakır, idare tarafından sürekli ve planlı bir şekilde kendisine mobbing uygulandığını, bunun sonucunda da akademik çalışma yapamaz hale geldiğini belirtti.

Yrd. Doç Dr. Mustafa Çakır, Dekan Prof. Dr. Balkır’dan Kırgızistan’daki kongre için uçak bileti ve otel ücretini önceden ödendiği için 400 lira maddi, kongreye gönderilmemesi nedeniyle duyduğu üzüntüden dolayı da 6 bin 500 lira manevi tazminat talep etti.

DAVA 7 AYDA SONUÇLANDI

Davayı, 14 Temmuzdaki 8’inci celsede karara bağlayan Mahkeme Hakimi Yurdanur Balkan, manevi tazminat talebini kısmen kabul ederek, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Balkır’ın 3 bin lira manevi tazminatı, 3 Aralık 2008 tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte Yrd. Doç. Dr. Çakır’a ödemesine karar verdi. Çakır’ın maddi tazminat talebi ise reddedildi.

Gerekçeli kararda, Yrd. Doç. Dr. Çakır’la arasında devam eden davalar nedeniyle Prof. Dr. Balkır’ın olayda kast ve kusurunun bulunduğu belirtildi.

Balkır’ın Hukuk Fakültesi Yönetim Kurulu’nun çalışma ve oylama işlemlerinde üyelerin kanuna uygun oy kullanmasını sağlamakla görevli olduğu belirtilen kararda, Balkır’ın çekimser oy kullanmasının ve bir üyenin de aynı şekilde oy kullanmasına müsaade etmesinin ağır bir kişisel kusur, aynı zamanda hizmet kusuru olduğu kaydedildi.

Kararda, Çakır’ın bu olay nedeniyle mesleki kariyerinin olumsuz etkilenmesi, benzer bir kongre için yeniden en başından çalışmasının gerekmesi, kongre heyetine karşı mahcubiyet, aylar öncesinde basılan broşür ve kitaplarda yer alan ve planlanan sunumların gerçekleştirilememesi ve uluslararası bilim adamları nazarındaki itibar kaybı da dikkate alınarak 3 bin lira manevi tazminata hükmedildiği anlatıldı.

Çakır’ın, üniversiteden izin almadan bilet ve otel rezervasyonu yaptığına da dikkati çekilen kararda, bu harcamaların yapıldığı zaman itibariyle bir zorunluluk olmadığı kabul edilerek, maddi tazminat talebinin reddedildiği ifade edildi.

ÇAKIR’IN AVUKATI MURAT ÇAKIR

Çakır’ın Avukatı Murat Çakır, mobbing davalarının özellikle Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde çok yaygın uygulandığını ve Türkiye’dekine oranla çok daha ağır cezaların verildiğini söyledi.

“Bu dava, bence Türkiye’de bir çok kişiye emsal olacak” diyen Çakır, şunları kaydetti.

Biliyorum ki özellikle kamu kuruluşlarında bir çok kişi bu baskıya maruz kalıyor, ancak böyle bir hakkı olduğunu çoğu insan bilmiyor. Kazandığımız bu davadan sonra bir çok kişinin mobbing davası açacağını düşünüyorum. Türkiye’de verilen manevi tazminat cezaları, şu an için AB ülkelerine göre düşük ama mobbing davalarının gelişmesiyle iş verenlerin başı çok ağrıyacak. Biz de açtığımız davada 6 bin 500 lira manevi, 400 lira da maddi tazminat talep etmiştik, ancak mahkeme 3 bin liraya hükmetti. Olsun, bizim için önemli olan bu davayı kazanmaktı.”

Kaynak:MİLLİYET

Benzer Haberler :

 • “Hayır” diyen eşe dava

 • Kılıçdaroğlu tazminat kazandı

 • Tolon, Zaman gazetesinden tazminat kazandı

 • Küçük göğüs davası

 • Prof. Haberal’dan dokuz hâkime icra

Yasa

Not: Bu hukuk haberi sitemize ait olmayıp, otomatik olarak sağlanan bu içerik için herhangi bir sorumluluk kabul etmemekteyiz. Bu nedenle habere ait Kaynak bağlantı adresi için : Haber Hukuk


Yazıda katkısı bulunan avukatlar:
Av.Feyz Pazarbaşı
Av.Mehmet Sait Pazarbaşı
Av.Fatoş Berna Pazarbaşı Dilan

Öğretim üyesine ‘Mobbing’ uygulayan dekana tazminat cezası konusunda uzman avukat ile iletişim talebinde bulunarak hukuki danışma için Randevu - Adres - Telefonlar bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
https://www.pazarbasi.av.tr/ogretim-uyesine-%e2%80%98mobbing%e2%80%99-uygulayan-dekana-tazminat-cezasi/
Bugün: 05-Dec-2021 16:40:13
Dünya saati: 05-12-21 13:40:13
Yazının yazıldığı tarih ve gün : Perşembe
Yazar: Pazarbaşı Hukuk Bürosu
Değişiklik: 29 Tem 2010 @ 16:02

EmailPermalink
Etiketler


 

Yorumlar » (Yok)

 

Yorum yapma kapalı!


 Last 50 Posts
 Back
Change Theme...
 • Users » 1
 • Posts/Pages » 9,831
 • Comments » 0
Change Theme...
 • VoidVoid
 • LifeLife
 • EarthEarth
 • WindWind
 • WaterWater
 • FireFire
 • LightLight « Default

Anasayfa  No Child Pages.

Avukatlar  No Child Pages.

Hukuksal Kavramlar  No Child Pages.