26 Tem 2010 @ 20:06 

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun şef unvanı için yaptığı görevde yükselme sınavına ilişkin çeşitli şaibelerin olduğu iddia edildi.

HAKSEN Genel Başkanı Ayhan Çivi, SGK tarafından geçen yıl Aralık ayında yapılan Şef görevine yükselme sınavının Ankara 5. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmesine rağmen kurumun mahkeme kararının gereğini yerine getirmediği ileri sürdü. Sınav üzerinde çeşitli şaibelerin bulunduğunu, bazı hususların açıklığa kavuşturulmasını isteyen Çivi, şöyle dedi:
21 Aralık 2009 tarihinde yapılan sınavda sorulan üç soru SGK tarafından hatalı bulunarak iptal edilmiştir. Beş soru ise bilirkişi tarafından hatalı bulunmuştur. Bu nedenle Ankara 5.İdare Mahkemesi şef sınavının iptaline karar vermiştir. Mahkemece hukuka aykırı olarak yapıldığı tespit edilen sınavın iptal edilerek yeni bir sınav yapılması gerekirken bugüne kadar SGK tarafından herhangi bir işlem yapılmamıştır. Sekiz sorunun iptal edildiği bir sınav sonucunun hala geçerli kabul edilmesi sınava giren 949 personele yapılan bir haksızlıktır.”

“Şef unvanı ile çalışan personelden para isteniyor”

Sınavın hukuka aykırı olduğu iddiasıyla yargıya başvuru yapan kurum personeli şahsın, sınavın iptali kararından sonra mahkemeye müracaat ederek davadan feragat ettiğine dair bilgi edindiklerini kaydeden Çivi, sınavı kazanamadığı için dava açan birinin ortada kendisine yeni bir sınav hakkı tanıyacak bir mahkeme kararı varken davadan feragat etmesinin nedeninin araştırılması gerektiğine dikkat çekti. Çivi, “İptal edilen sınav sonucuna göre ataması yapılarak halen şef unvanı ile çalışan personelin bazı kişilerce aranarak atamalarının iptal edilmemesi için banka hesaplarına para yatırmalarının istendiği ihbarları sendikamıza yapılmaktadır. Mahkeme kararı üzerinde oynanan oyunlarla ilgili derhal inceleme başlatılarak kamuoyuna açıklama yapılmasını, hukuka aykırılığı mahkeme tarafından tespit edilen sınavın tüm sonuçlarıyla birlikte iptal edilerek yeni bir sınav açılmasını, ihmali bulunan sorumlular hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.

İhbarlarla ilgili çalışma yapıyoruz

Çivi, ulaşan ihbarlarla ilgili titiz bir araştırma yaptıklarını anlatarak, “Bırakın bir sendikaya herhangi bir vatandaşımıza ulaşan ihbarların dahi mutlaka incelenmesi gerekir. Bir kamu kurumunda böylesi şaibeli işler asla kabul edilecek bir durum değildir. SGK Yönetim Kurulundaki sendika temsilcilerine bu konuda büyük görev düşmektedir” dedi.

Kaynak:ANKA

Benzer Haberler :

 • Mahkemeden 4/C’lilere iyi haber

 • Danıştay: Sadece sözlü sınav ile personel alınamaz

 • 4/C yargıya taşınıyor

 • İstanbul Barosu’ndan yeni dava

 • Mali Suçları Araştırma Uzman Yardımcılığı Sınav İlanı

Yasa

Not: Bu hukuk haberi sitemize ait olmayıp, otomatik olarak sağlanan bu içerik için herhangi bir sorumluluk kabul etmemekteyiz. Bu nedenle habere ait Kaynak bağlantı adresi için : Haber Hukuk


Yazıda katkısı bulunan avukatlar:
Av.Feyz Pazarbaşı
Av.Mehmet Sait Pazarbaşı
Av.Fatoş Berna Pazarbaşı Dilan

SGK’de görevde şaibeli yükselme iddiası konusunda uzman avukat ile iletişim talebinde bulunarak hukuki danışma için Randevu - Adres - Telefonlar bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
https://www.pazarbasi.av.tr/sgk%e2%80%99de-gorevde-saibeli-yukselme-iddiasi/
Bugün: 25-Oct-2021 08:04:21
Dünya saati: 25-10-21 05:04:21
Yazının yazıldığı tarih ve gün : Pazartesi
Yazar: Pazarbaşı Hukuk Bürosu
Değişiklik: 26 Tem 2010 @ 20:06

EmailPermalink
Etiketler
Etiketler: , , , ,
Kategoriler: Hukuk Haber


 

Yorumlar » (Yok)

 

Yorum yapma kapalı!


 Last 50 Posts
 Back
Change Theme...
 • Users » 1
 • Posts/Pages » 9,831
 • Comments » 0
Change Theme...
 • VoidVoid
 • LifeLife
 • EarthEarth
 • WindWind
 • WaterWater
 • FireFire
 • LightLight « Default

Anasayfa  No Child Pages.

Avukatlar  No Child Pages.

Hukuksal Kavramlar  No Child Pages.