03 Eki 2011 @ 14:42 

Meclis’in açılmasından sonra yeniden gündemin ilk sıralarına yerleşen tutuklu milletvekillerinin Meclis çalışmalarına katılmaları konusunda çok çarpıcı bir öneri geldi

Avukat Dr. Mustafa Bayram Mısır ile Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim görevlisi Orhan Tekinsoy, mevzuata göre tutuklu vekillere, tahliye olmasalar bile, Meclis çalışmalarına katılmaları için tıpkı yakınlarının hastalığı veya ölümü durumlarında olduğu gibi ‘izin’ verilmesi gerektiğini belirtti. İki akademisyen cezaevi idarelerinin vereceği izinle tutuklu vekillerin Ankara’da herhangi bir tutukevine nakledilebilecekleri veya TBMM kampüsü sınırlarında yeni bir tutukevi yerleşkesi kurmak suretiyle bu talebin karşılanabileceğini savundu.

Mısır ve Tekinsoy, tutuklu vekillerin hukuki durumu üzerine yazdıkları ortak makalede TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in “Yemin etmek ve parlamento çalışmalarına katılmak hem görev, hem de sorumluluktur” sözünü anımsattı. 8 milletvekillinin tutuklu olmaları nedeniyle “yemin etme ve parlamento çalışmalarına katılma görev ve sorumluluklarını” yerine getiremedikleri belirtilen makalede tutuklamanın bir güvenlik tedbiri olduğuna vurgu yapıldı ve “Yargı bir güvenlik tedbirinin uygulanmasına karar verir, güvenlik tedbirini uygulayan ise idaredir” denildi. Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda, tutukluların ve hükümlülerin idari izin ile infaz kurumu dışına çıkarılabileceğine dikkat çekilen makalede şöyle denildi: “Konuya ilişkin tüm mevzuat tarandığında, tutuklu vekillerin and içmelerini ve yasama faaliyetlerini yürütmelerini sağlayacak içerikte idarece izin verilmesini engelleyecek nitelikte yasal ya da idari düzenlemeye rastlanmamaktadır. Milletvekillerinin and içmesi, mutlaka kürsüde gerçekleştirilebilecek bir eylemdir. Mutlaka Meclis’te bulunmayı gerektiren yasama faaliyetleri de mevcuttur. Böylesi durumlar için, tutuklu vekillerin izin taleplerinin idare tarafından değerlendirilerek olumlu biçimde sonuçlandırılması gerekmektedir. Yasada, hükümlü ve tutukluların sağlık nedenleriyle, yakınlarının cenazelerine katılmak için ya da doğal afet yaşamış yakınlarını ziyaret için izin kullanabilecekleri düzenlenmiştir. Ayrıca yasanın 92. maddesinde, nedeni gösterilmeksizin ‘yetkili makamca verilmiş izin’ düzenlenmiştir. Bu izin düzenlemesi uyarınca, makûl ve meşrû her türlü izin talebinin idare tarafından ciddiye alınarak değerlendirilmesi, tutuklunun ileri sürdüğü nedenin gerçek ve yeterli bulunması durumunda izin başvurusunun kabul edilmesi gerekmektedir. İdare böyle bir başvuru olduğunda izin vermek zorundadır. Milletvekilinin tutukluluğunun ne tür bir infaz yapısı içinde sürdürüleceği konusu ise tümüyle idarenin takdirindedir. İdare dilerse, Ankara’da herhangi bir tutukevine nakil ile çözüm sağlayabileceği gibi, TBMM kampüsü içinde yeni bir tutukevi yerleşkesi kurarak da talepleri karşılayabilir.”

Not: Bu hukuk haberi sitemize ait olmayıp, otomatik olarak sağlanan bu içerik için herhangi bir sorumluluk kabul etmemekteyiz. Bu nedenle habere ait Kaynak bağlantı adresi için : Haber Hukuk


Yazıda katkısı bulunan avukatlar:
Av.Feyz Pazarbaşı
Av.Mehmet Sait Pazarbaşı
Av.Fatoş Berna Pazarbaşı Dilan

Tutuklu vekillere ‘izin’ formülü konusunda uzman avukat ile iletişim talebinde bulunarak hukuki danışma için Randevu - Adres - Telefonlar bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
https://www.pazarbasi.av.tr/tutuklu-vekillere-%e2%80%98izin%e2%80%99-formulu/
Bugün: 17-Jan-2021 00:54:46
Dünya saati: 16-01-21 21:54:46
Yazının yazıldığı tarih ve gün : 03/10/2011Pazartesi
Yazar: Pazarbaşı Hukuk Bürosu
Değişiklik: 03 Eki 2011 @ 14:42

EmailPermalink
Etiketler
Etiketler: , , ,
Kategoriler: Hukuk Haber


 

Yorumlar » (Yok)

 

Yorum yapma kapalı!


 Last 50 Posts
 Back
Change Theme...
 • Users » 1
 • Posts/Pages » 9,838
 • Comments » 0
Change Theme...
 • VoidVoid
 • LifeLife
 • EarthEarth
 • WindWind
 • WaterWater
 • FireFire
 • LightLight « Default

Anasayfa  No Child Pages.

Avukatlar  No Child Pages.