08 May 2017 @ 11:52 

Aldatma sebebiyle boşanma davası mutlak boşanma sebeplerinden olup, zina nedeniyle boşanmak Türk Medeni Kanunu’dan özel boşanma nedeni olarak düzenlenmiştir. MK. madde 161’de bu konuda düzenleme bulunmakta olup, aldatma sebebiyle boşanma davaları çekişmeli boşanma davası niteliğindedir.

Madde 161 – Eşlerden biri zina ederse, diğer eş boşanma davası açabilir.

Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her hâlde zina eyleminin üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer.

Affeden tarafın dava hakkı yoktur.

Aldatma nedir, Zina nedir?

Evli bir erkeğin karısında başka bir kadınla ya da evli bir kadının kocasından başka bir erkekle cinsel ilişki yaşaması  zinaya girer. Medeni yasaya göre zinanın üç unsuru bulunur;

 1. Evli olmak,
 2. Eşinden başkası ile cinsel ilişki yaşamak,
 3. Kusurlu olmak. Kusurdan maksat şayet zina yapan kişi gerçekleştirdiği eylemin bir cinsel ilişki olduğunu ve bunu eşinden başka birisiyle yaptığını anlayabilecek durumda ise kusurludur. Örnek olarak; Bir kadına uyuşturucu verilmesi sonucunda tecavüz edilmesi veya kadının zorla ırzına geçilmiş olması hallerinde zina oluşmaz. Burada önemli olan kişinin ayırdetme yeteneği ile fiilin sonuçlarını bilerek cinsel ilişkiye girip girmemesi olgusudur.

 

Aldatma sebebiyle boşanma davası açılması için yalnızca maddede belirtilen biçimde zina yapılmış olması şartı aranmamaktadır. Yargıtay’ın kabul ettiği bazı durumlarda bazı durumlarda da zina yapıldığı kabul edilmektedir. Çeşitli Zina sebebiyle boşanma davası hakkında Yargıtay kararları; “Kadın ve erkeğin yalnız başına bir evde olması, erkek ve kadının aynı otel odasında kalması,  aldatma ilişkisini gösteren fotoğraflar bulunması gibi hallerde de zinanın varlığını” kabul etmektedir.

MK. 161 ci madde eşlerden birinin zina etmesi halinde diğer eşin zina nedeniyle boşanma davası açabileceğini hükme bağlarken, zinanın kadın veya erkek tarafından yapmış olması aldatma nedeniyle boşanma davası açılmasında bir farklılık göstermez.  Ancak eşin zina yapan eşi affetmesi halinde zina, boşanma sebebi olmaktan çıkar.  Bu nedenle zina yapan eşini affettiği zaman bir daha bu zina olayına dayanarak boşanma davası açması mümkün değildir.

Zina sebebiyle boşanma davası ne zaman açılabilir, zamanaşımı süresi nedir?

Aldatma nedeniyle boşanma davası açma hakkı zina olayının öğrenilmesinden itibaren 6 ay, her halde 5 yılın geçmesiyle birlikte zamanaşımına uğrayacaktır. Bu süreler içerisinde aldatma nedeniyle boşanma davası açmayan taraf zinaya dayanarak boşanma davası açma hakkını kaybeder.

 

Zina nedeniyle Boşanma davasında Aldatma Nasıl ispat Edilir?

Erkeğin veya Kadının Aldatması nasıl ispatlanır

Erkeğin veya Kadının Aldatması nasıl ispatlanır

Zina nedeniyle boşanma davalarında, Erkeğin aldattığı nasıl ispat edilir ?”  veya “Kadının aldattığı nasıl ispat edilir ?“ gibi sorularla sıklıkla karşılaşmaktayız.  Davacı taraf zinanın varlığını ispatla yükümlüdür. Aldatmanın ispat edilememesi  durumunda davanın reddine karar verilmesi olasılığına karşı zina nedeniyle boşanma davası açmak isteyen eşin boşanma davalarında uzman bir boşanma avukatı yardımı alması önemlidir.

Aldatma sebebiyle boşanma davası açmış olan tarafın eşinin zina yaptığını ispat etmesi gereklidir. Ancak zina her türlü delil ile ispat edilebilir.  Mutlaka suçüstü yapmak şart değildir. Sadakatsizlik ve aldatmanın varlığını şahitler, telefon kayıtları, cep telefonu kısa mesajlar,  whatsapp mesajları, Facebook, Twitter gibi sosyal medya üzerinden yapılan özel yazışmalar, elektronik postalar (email),  otel rezervasyonları, fotoğraf, video gibi çeşitli deliller ile ispatlanabilir.  Bu nedenle sadakatsizlik sebebiyle boşanma davasında eşin zina yaptığına dair kuvvetli ve inandırıcı belirtiler hakimin takdir yetkisindedir. Mahkemede, eşin zina yaptığına kesin kanaat hasıl olduğu zaman eşlerin bu nedenle boşanmalarına karar verir.

 

Zina sebebiyle boşanma davası ve Tazminat talep edilmesi

Aldatma nedeniyle açılan boşanma davasında tazminat talep edilmesi halinde mahkeme manevi tazminat  ve/veya maddi tazminat taleplerini değerlendirir.  Aldatma nedeniyle tazminat talebi boşanma davası dilekçesi ile birlikte yapılabileceği gibi ayrı bir dava açmak suretiyle de maddi/manevi tazminat isteminde bulunulabilir.

Kişinin evli olduğunu bilerek aldatan 3.şahsa tazminat davası açılabilir mi?

Kökleşmiş Yargıtay hukuk dairesi kararları evli biriyle evli olduğunu bilerek zina yapan üçüncü kişiye karşı da maddi manevi tazminat davası açılması mümkündür (Bu ayrı tazminat davası Aile mahkemesi değil, Asliye hukuk mahkemesinde açılır).


Yazıda katkısı bulunan avukatlar:
Av.Feyz Pazarbaşı
Av.Mehmet Sait Pazarbaşı
Av.Fatoş Berna Pazarbaşı Dilan

Aldatma (zina) sebebiyle boşanma konusunda uzman avukat ile iletişim talebinde bulunarak hukuki danışma için Randevu - Adres - Telefonlar bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
https://www.pazarbasi.av.tr/aldatma-zina-sebebiyle-bosanma/
Bugün: 18-Jun-2024 06:21:42
Dünya saati: 18-06-24 03:21:42
Yazının yazıldığı tarih ve gün : 08/05/2017Pazartesi

Son arananlar: 

Yorumlar » (Yok)

 

Yorum yapma kapalı!


 Last 50 Posts
 Back
Change Theme...
 • Users » 1
 • Posts/Pages » 9,831
 • Comments » 0
Change Theme...
 • VoidVoid
 • LifeLife
 • EarthEarth
 • WindWind
 • WaterWater
 • FireFire
 • LightLight « Default

Anasayfa  No Child Pages.

Avukatlar  No Child Pages.

Hukuksal Kavramlar  No Child Pages.