07 May 2017 @ 9:24 

Kira Artış Oranı Neye göre Belirlenir?

Genel kural olarak kira sözleşmesi ile taraflar kira artış oranı konusunda karşılıklı anlaşarak, kira artırım oranını belirleyebilirler. Kira kontratları sözleşme serbestisi ilkesi gereğince düzenlenmekteyse de bazı hallerde artışın yasal olarak üst sınırı da mevcuttur.

kira-artis-orani

kira-artis-orani

İşyeri kiralarında 2020 senesine kadar kira artışı oranı konusunda herhangi bir sınırlama mevcut olmayıp, taraflar sözleşmede anlaştıkları oranda herhangi bir kira artış oranı belirlemek suretiyle serbestçe sözleşme yapabilirler.

Konut kira sözleşmelerinde kira artış oranı konusunda artırım miktarının yasal üst sınırı mevcuttur. Borçlar Kanunu gereğince konut kiralarında kira bedelindeki artırım oranı, bir önceki senenin 12 aylık ÜFE ortalaması oranından fazla olamaz. Diğer taraftan kira ödemesi döviz üzerinden yapılan sözleşmelerde ise 5 sene boyunca herhangi bir artış yapılamaz.

Gerek yasal düzenlemeler ve gerekse bu konudaki kökleşmiş Yargıtay kararları nedeniyle emlak piyasasında ev kiraları ya kira bedeli olarak döviz şeklinde yapılıp, sözleşmeye herhangi bir kira artış oranı konulmamakta ya da Türk Lirası üzerinden sözleşme yapılıyorsa enflasyondan korunmak amacıyla kira artış oranı enflasyona yakın şekilde (yaklaşık %10) veyahut yıllık TEFE-TÜFE ortalaması olarak belirlenmektedir.

Sonuç olarak iş yeri kira sözleşmelerinde kira artırımı konusunda bir sınır bulunmamakla birlikte ev kiralarında, kira bedeli artış oranı konusunda kanuni üst limit bulunmaktadır.

Bunların haricinde ülkedeki ekonomik şartların önemli şekilde değişmesi ve aşırı ödeme zorluğu sebebi gibi bazı istisnai hallerde dava açarak kira bedelinin günün koşullarına uyarlanması veya hakkaniyet uyarınca sözleşmedeki orandan farklı biçimde artırılması da olasıdır.

Kira artış oranını nasıl belirlenir?

Gerek dava ve gerekse taraflar arasında uzlaşma şeklindeki kira kontratı yenilemelerinde sözleşmenin tarafları günün ekonomik koşulları, kiralanan yerin çevresindeki olanaklar ve değişiklikler, emsal kira sözleşmeleri, yeni tarihli kiralanan yerlerin kira bedelleri, çevredeki alışveriş merkezleri, otoparklar, park ve bahçeler vs. gibi sosyal olanakların taşınmaza yaptığı katkılar da kıyaslanarak ve dikkate alınarak hesaplanır.


Yazıda katkısı bulunan avukatlar:
Av.Feyz Pazarbaşı
Av.Mehmet Sait Pazarbaşı
Av.Fatoş Berna Pazarbaşı Dilan

Kira Artış Oranı neye göre belirlenir? konusunda uzman avukat ile iletişim talebinde bulunarak hukuki danışma için Randevu - Adres - Telefonlar bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
https://www.pazarbasi.av.tr/kira-artis-orani-neye-gore-belirlenir/
Bugün: 05-Dec-2021 16:56:20
Dünya saati: 05-12-21 13:56:20
Yazının yazıldığı tarih ve gün : Pazar

Son arananlar:

Yazar: Pazarbaşı Hukuk Bürosu
Değişiklik: 06 May 2017 @ 22:30

EmailPermalink
Etiketler


 

Yorumlar » (Yok)

 

Yorum yapma kapalı!


 Last 50 Posts
 Back
Change Theme...
 • Users » 1
 • Posts/Pages » 9,831
 • Comments » 0
Change Theme...
 • VoidVoid
 • LifeLife
 • EarthEarth
 • WindWind
 • WaterWater
 • FireFire
 • LightLight « Default

Anasayfa  No Child Pages.

Avukatlar  No Child Pages.

Hukuksal Kavramlar  No Child Pages.