26 Mar 2017 @ 4:17 

İşe iade davalarında işçinin işyerinde 6 ay çalışma süresi şartı ve iş sözleşmesinin belirsiz süreli olması şartı .

Yargıtay kararları ışığında;

ise-iade-davasi

ise-iade-davasi

“İşçinin iş güvencesinden faydalanabilmesi için iş yerinde en az 6 ay çalışmış olması şarttır. Yer altında çalışan işçilerde ise kıdem şartı aranmamaktadır. Kanun işçinin kıdeminin kesintisiz olması gerektiği konusunda susması işçi lehine yorumlanarak, aynı işverenin yanındaki fasılalı çalışmalarının birleştirilerek altı ayı bulması halinde  işçi iş güvencesinden yararlanacaktır.

Yargıtay 9. Hukuk dairesi bu yönde kararlar vermekte iken 22. Hukuk dairesi ise işçinin tüm alacak ve tazminatların ödendiği önceki çalışmalarının, işçinin yeni çalışma sürelerine eklenmemesi gerektiği yönünde kararlar vermektedir. İşçinin altı aylık kıdemine çok kısa bir zaman kala işveren tarafından iş akdinin feshedilmesi Yargıtay tarafından somut olayın özelliğine göre iyiniyet kurallarına aykırı görülerek işçinin iş güvencesi kapsamında işe iade davası açabileceği yönünde kararlar vermektedir.”

İş güvencesinin kapsamına giren bir diğer unsur ise iş akdinin belirsiz süreli olması gerektiğidir. Belirli süreli çalışmalar iş güvencesi kapsamına girmemektedir. Ayrıca tarafların anlaşarak iş akdine son verdikleri ikale sözleşmesi durumunda da iş güvencesi hükümleri uygulanmayacaktır. Tabi ki ikale sözleşmesinin hüküm doğurabilmesi için dürüstlük koşullarına uygun olarak işçinin gerekli tazminatlarının verilmesi gerekmektedir.

İş güvencesi amaç olarak işveren tarafından yapılan fesih karşısında işe iade davası açma olanağı tanıyarak koruma amacındadır. Bu nedenle işçi tarafından yapılan haklı nedenle fesih ve süreli fesih (yani istifa etmesi) durumlarında, işçi iş güvencesi hükümlerinden yararlanamayacak ve işe iade davası açamayacaktır.


Yazıda katkısı bulunan avukatlar:
Av.Feyz Pazarbaşı
Av.Mehmet Sait Pazarbaşı
Av.Fatoş Berna Pazarbaşı Dilan

İşe iade davalarında işçinin çalışma süresi şartı konusunda uzman avukat ile iletişim talebinde bulunarak hukuki danışma için Randevu - Adres - Telefonlar bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
https://www.pazarbasi.av.tr/ise-iade-davalarinda-iscinin-calisma-suresi-sarti/
Bugün: 24-Jun-2024 02:26:46
Dünya saati: 23-06-24 23:26:46
Yazının yazıldığı tarih ve gün : 26/03/2017Pazar
Yazar: Pazarbaşı Hukuk Bürosu
Değişiklik: 25 Mar 2017 @ 22:44

EmailPermalink
Etiketler


 

Yorumlar » (Yok)

 

Yorum yapma kapalı!


 Last 50 Posts
 Back
Change Theme...
 • Users » 1
 • Posts/Pages » 9,831
 • Comments » 0
Change Theme...
 • VoidVoid
 • LifeLife
 • EarthEarth
 • WindWind
 • WaterWater
 • FireFire
 • LightLight « Default

Anasayfa  No Child Pages.

Avukatlar  No Child Pages.

Hukuksal Kavramlar  No Child Pages.