26 Tem 2010 @ 13:02 

Bursa’nın İnegöl İlçesi’nde Doğu kökenli gençlerle ilçe sakinleri arasında çıkan bıçaklı kavgada 5 kişi yaralandı. Olayın ardından yüzlerce kişi birbirine girdi. İlçeyi savaş alanına çeviren gecenin ardından 25 kişi teker teker evlerinden gözaltına alındı.

Bursa’nın İnegöl İlçesi’nde Doğu kökenli gençlerle ilçe sakinleri arasında çıkan kavganın ardından BDP, İnegöl’e heyet gönderme kararı aldı.

BDP olayları araştırmak üzere parti içinde bir komisyon kuracak ve İnegöl’e bir heyet gönderecek.

Bursa’nın İnegöl ilçesinde dün gece üç kişinin beş kişiyi bıçakla yaralamasının ardından çıkan olaylarla ilgili 25 kişinin daha gözaltına alındığı bildirildi.

Alınan bilgiye göre, Orhaniye Mahallesi Çinili Cami’nin yanında bulunan bir kahvehanede meydana gelen bıçaklı kavganın ardından başlayan olaylarla ilgili güvenlik güçleri tarafından başlatılan soruşturma çok yönlü sürdürülüyor.

Güvenlik güçleri, kamera kayıtlarından olaya karıştığı belirlenen 25 kişiyi ev ve iş yerlerinde gözaltına aldı. Böylece, olayla ilgili gözaltına alınanların sayısı 32’ye yükseldi.

İnegöl Merkez Polis Merkezinde ifadesi alınan zanlıların daha sonra Bursa Emniyet Müdürlüğüne götürüldüğü öğrenildi. Emniyet müdürlüğü yetkilileri, olayla ilgili kamera kayıtlarının incelenmesine devam edildiğini, gözaltına alınanların sayısının artabileceğini bildirdi.

Olayların meydana geldiği bölge, yakılan araçların kaldırılmasının ardından belediye ekiplerince temizlendi.

OLAY NASIL OLMUŞTU?
Doğu kökenli 3 kişinin gözaltına alındığı polis merkezi önünde toplanan ve sayıları kısa sürede bini aşan ilçe sakinleri polis araçlarına zarar verip şüphelilerin kendilerine verilmesini istedi. 3 polis memurunun yaralandığı olayda güvenlik görevlileri, öfkeli kalabalığı havaya uyarı ateşi açarak uzaklaştırdı. Bursa takviye birlikler sevk edilirken, Vali Şahabettin Harput da ilçeye gitti. Gerginliği devam ettiği ilçede jandarma da giriş ve çıkışlarda önlem aldı, araçlar arandıktan sonra geçişlerine tek şeritten izin veriliyor.
Olay, saat 21.30 sıraladrında Orhaniye Mahallesi’nde meydana geldi. İddiaya göre Doğu kökenli şoförün kullandığı minibüsün önünü kesen mahalleli gençler, bir daha buradan geçmemesi konusunda uyardı. Çıkan tartışma sonucunda tartaklanan Doğu kökenli genç uzaklaştıktan bir süre sonra beraberinde arkadaşları ile tekrar mahalleye geldi. Gençlerin bulunduğu kahveye dalan Doğu kökenliler, ellerinde bıçak ve sopalarla etraftakilere saldırdı. Çıkan kavgada Selahattin O, Metin B, Şaban D ve isimleri henüz belirlenemeyen iki kişi olmak üzere 5 mahalleli genç, bıçak darbeleriyle çeşitli yerlerinden yaralanırken, saldırganlar ise kaçtı.

Yaralılar İnegöl Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınırken polisin olayla ilgili başlattığı çalışma sonucu Mehmet Şerif S., Mehmet S. ve Şenol S. olduğu öğrenilen üç şüpheli yakalanak gözaltına alındı.
Olayın duyulması üzerine hastane bahçesinde toplanan ve sayıları kısa sürede bini aşan ilçe sakinleri, 3 kişinin gözaltına alındığını öğrenince buradan zanlıların bulunduğu Merkez Karakolu’na gittiler. Şüphelilerin kendilerine verilmesini isteyen öfkeli kalabalık ile polis arasında arbede yaşandı. Çıkan olaylarda 3 polis memuru yaralanırken, 6 polis aracı, 1 savcılığa ait araç, 1 zabıta aracı ve 2 sivil otomobil öfkeli kalabalık tarafından ateşe verildi, polis merkezinin bazı camları da kırıldı.
Polis, havaya uyarı ateşi açarak, öfkeli kalabalığı güçlükle polis merkezinden uzaklaşdı. Gerginliğin arttığı ilçeye Bursa’dan ilçeye takviye ekipler ve panzerler sevk edildi. Bursa Valisi Şahabettin Harput da ilçeye gitti.
Öfkeli kalabalık polis merkezi çevresinde bekleyişini sürdürürken, jandarma da ilçe giriş ve çıkışlarında önlem aldı. Araçları arayıp içindekilerin kimlik bilgileri sorgulandıktan sonra tek şerit halinde geçişlerini izin veriliyor. İlçede gergin bekleyiş sürüyor.
Bu arada MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de, Anayasa referandumu nedeniyle bugün İnegöl ve Bursa’nın ilçelerini ziyaret ederek halka hitap etmişti.

GERGİNLİK SÜRÜYOR

İnegöl İlçesi’nde akşam çıkan kavgada Doğu kökenli gençlerin saldırısı sonucu 5 gencin yaralanmasından sonra ilçedeki gerginlik devam ediyor. Sayıları 3 bine ulaşan öfkeli kalabalık şüphelileri kendilerine vermeyen polis araçlarını yakıp yzarar verdikten sonra panzerlerin de lastiklerini kestiler.
İlçede yaşayan Doğu kökenli vatandaşlar da İnegöl’ün Bursa ve Eskişehir karayolunu trafiğe kapattılar. Polis araçlarının da geçişini engellemeye çalışan kalabalık, amaçlarının ilçeye dışarıdan gelecek ve olaylara karışmasından endişe ettikleri grupları engellemek olduğunu söylediler. bu gruplara karşı jandarma da takviye istediği öğrenildi.
Bu arada İnegöl ilçe merkezini savaş alanına çeviren öfkeli kalabalık, “Şehitler ölmez vatan bölünmez, kahrolsun PKK, Burası İngöl buradan çıkış yok” sloganları attı. Polisin otomatik silahlarla kalabılığı dağıtmak için havaya ateş açması, grupların dağılmasını engelleyemedi.
Olaylar nedeniyle karayolunda da uzun araç kuyrukları oluştu. Gerginlik devam ediyor.

GÜVENLİK KAMERALARI OLAYLARDAN ÖNCE KIRILDI
Bursa’nın İnegöl İlçesi’nde bugün yaşanan olaylar öncesi, bazı banka ve alışveriş merkezlerinin güvenlik kameralarının kırıldığı tespit edildi. Gerginlik devam ederken, polis kalabalıktan 3 kişiyi gözaltına aldı. Öfkeli kalabalık, bu kez gözaltına alınan 3 arkadaşlarının bırakılmasını istedi.
Bursa’dan 40 kişiden oluşan bir başka çevik kuvet ekibi de İnegöl’e gönderildi.
Bu arada çıkan olaylarda yakılan 8 araçtan 6′sının polis, birinin savcılığa, birinin ise zabıtaya ait olduğu belirtildi.

kaynak:MİLLİYET

Benzer Haberler :

 • Üniversitedeki sopalı kavgada iki yaralı

 • Selçuk Üniversitesi’nde DTP-Ülkücü kavgası

 • Sahte para zanlıları tutuklandı

 • Firari asker 3 kişiyi rehin aldı

 • Çin’de etnik çatışma

Yasa

Not: Bu hukuk haberi sitemize ait olmayıp, otomatik olarak sağlanan bu içerik için herhangi bir sorumluluk kabul etmemekteyiz. Bu nedenle habere ait Kaynak bağlantı adresi için : Haber Hukuk


Yazıda katkısı bulunan avukatlar:
Av.Feyz Pazarbaşı
Av.Mehmet Sait Pazarbaşı
Av.Fatoş Berna Pazarbaşı Dilan

25 kişi teker teker evlerinden gözaltına alındı! konusunda uzman avukat ile iletişim talebinde bulunarak hukuki danışma için Randevu - Adres - Telefonlar bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
https://www.pazarbasi.av.tr/25-kisi-teker-teker-evlerinden-gozaltina-alindi/
Bugün: 05-Dec-2021 17:42:50
Dünya saati: 05-12-21 14:42:50
Yazının yazıldığı tarih ve gün : Pazartesi
Yazar: Pazarbaşı Hukuk Bürosu
Değişiklik: 26 Tem 2010 @ 13:02

EmailPermalink
Etiketler
Etiketler: , , , ,
Kategoriler: Hukuk Haber


 

Yorumlar » (Yok)

 

Yorum yapma kapalı!


 Last 50 Posts
 Back
Change Theme...
 • Users » 1
 • Posts/Pages » 9,831
 • Comments » 0
Change Theme...
 • VoidVoid
 • LifeLife
 • EarthEarth
 • WindWind
 • WaterWater
 • FireFire
 • LightLight « Default

Anasayfa  No Child Pages.

Avukatlar  No Child Pages.

Hukuksal Kavramlar  No Child Pages.