01 Eki 2010 @ 14:02 

Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, dün ziyaretine gelen yakınlarına “tutuklama kararına itiraz etmeyeceğini” bildirdi. İstanbul Barosu tarafından Avcı’ya atanan avukat tutuklama kararına itiraz etti. Ancak Avcı’nın isteği üzerine itiraz geri çekildi

Devrimci Karargah terör örgütüne yardım ve yataklık ettiği iddiasıyla tutuklanan Hanefi Avcı, avukat istemedi. İstanbul Barosu’nun görevlendirdiği avukata da vekalet vermedi. Ancak İstanbul Barosu, Avcı için bir avukat görevlendirdi. Avukat, öğle saatlerinde tutuklama kararına itiraz etti, Ancak akşam saatlerinde itiraz dilekçesini geri çekti. Avcı’nın “İtiraz etmeyeceğiz” talimatı üzerine avukatın dilekçeyi geri çektiği savunuldu.
Avcı, Nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesi hâkimine savunma yapmayacağını söyledi. Hâkim de yasaya göre avukatının bulunması gerektiğini hatırlattı. Avcı, bunun üzerine avukat istemediğini, Baro’dan gelen avukata vekalet vermeyeceğini, savunmasını kendisinin yapacağını söyledi. Avcı ardından da savunma olarak, “Hakkımdaki suçlamalarla ilgili olarak savunma yapmak istemiyorum” dedi.
Avcı daha sonra mahkeme tarafından tutuklanarak 01.00 sularında Paşakapısı Cezaevi’ne gönderildi. Ancak Avcı, terör örgütüne yardım ve yataklık ettiği suçlamasıyla tutuklandığı için burada yaklaşık 1 saat kaldı ve saat 02.00’de Metris Cezaevi’ne sevk edildi. Avcı, burada kendisini bekleyen Baro’nun görevlendirdiği avukata, “davayla ilgili olarak avukat tayin etmeyeceğini, tutuklamaya da itirazda bulunmayacağını” söyledi. Avcı dün de Silivri 4 Nolu L Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

AVUKAT İTİRAZ ETTİ
Avcı’nın tutuklanmasına dün İstanbul Barosu’nca atanan avukat tarafından itiraz edildi. Öğleden sonra adliyeye gelen avukat itiraz dilekçesini mahkemenin kalemine sunmak için nöbetçi hâkimden imza aldı. Daha sonra itiraz dilekçesini sunan avukat adliyeden ayrıldı. Ancak akşam saatlerinde tekrar adliyeye gelen Avcı’nın avukatı, mesai bitiminden önce “tutukluluğa itirazı” geri çekti. İtiraz dilekçesinin geri çekilmesini Avcı’nın istediği öğrenildi. Avcı’nın “İtiraz etmeyeceğiz” talimatı üzerine avukatın dilekçeyi geri çektiği savunuldu.

KİTAP İSTEDİ
Silivri Cezaevi’nde B 12 koğuşuna alınan Hanefi Avcı dün kendisini ziyaret eden yakınlarından Milliyet muhabiri Belma Akçura’nın yazdığı “Teşkilatın Adamları” isimli kitabın da aralarında bulunduğu 4 kitap istedi. Akçura’nın kitabında Hanefi Avcı, Mehmet Eymür ve adı verilmeyen bir askerle yapılan mülakat yer alıyor.
Avcı’nın yakınlarına, “Örgüte yardım etmediğimi ve suçsuz olduğumu anlatmayacağım. Suçlu olduğumu iddia edenlerin bu iddiasını kanıtlaması gerekir. Savunmam için kimseye de vekalet vermeyeceğim. Ancak bana yönelik haksız soruşturma yürütenlere karşı hukuki mücadelemi sürdürmeye kararlıyım” dediği öğrenildi.
Avcı’nın, Devrimci Karargah soruşturmasını yürüten savcının ifade vermesi çağrısına uyacağını söylediği bildirildi. Avcı’nın yakınlarına anlattığına göre, hem askeri savcı, hem de Devrimci Karargah savcısı tarafından ifadeye çağrıldı. Avcı 27 Eylül tarihinde askeri savcıya, “Önce size geleyim. Sivil savcıya önce gidersem ne olacağı belli olmaz” dedi. Avcı, ifadesinin alınması için tebligat yapılan Ankara Emniyet Müdürlüğü’nü de arayarak, 28 Eylül’de saat 12.00’de geleceğini bildirdi. Ancak polis saat 12.00 olmasını beklemeden Avcı’yı gözaltına aldı. Avcı, “Sivil savcının tebligatının gereğini yapacaktım” dedi.

Hanefi Avcı önce Paşakapısı Cezaevi’ne gönderildi. Ancak terör örgütüne yardım ve yataklık suçlamasıyla tutuklandığı için Metri Cezaevi’ne sevk edildi. Oradan sonraki durağı da Silivri Cezaevi oldu.

Balbay’la aynı koğuşta iddiası
L4 cezaevinde, Muzaffer Tekin, Doğu Perinçek, Zekeriya Öztürk, Nusret Senem, Tuncay Özkan, Oktay Yıldırım, Mustafa Balbay, Atilla Uğur, Emcet Olcaytuğ, Fikrek Emek, Sedat Peker, İsmail Yıldız, Ergin Geldikaya, Yusuf Erikel ve Semih Tufan Gülaltay bulunuyor. Avcı’nın da Tuncay Özkan, Mustafa Balbay, Doğu Perinçek ile aynı koğuşta kaldığı öne sürüldü.

Çatalkaya: Polise olan güveni artıracaktır
Eski Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir’in organize bir suç örgütüyle bağlantılı olduğu iddiasıyla tutuklanmasının ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen Zeki Çatalkaya, dün Dikmen’deki Polisevi’nde gazete ve televizyonların polis muhabirleriyle tanışma toplantısı düzenledi.
Çatalkaya, eski Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın tutuklanmasının, emniyet teşkilatına duyulan güveni zedelemeyeceğini belirterek, “Suç işleyen kim olursa olsun emniyet teşkilatı kendi içindeki kişilerle ilgili de hiçbir kurumsal korumaya tabi olmadan gereğini yaptığı için güven artıracak diye düşünüyorum” diye konuştu. Usulsüz telefon dinleme iddialarına da değinen Çatalkaya, “Emniyet teşkilatında bu konuda herhangi bir sıkıntı söz konusu değil” dedi. Çatalkaya, Behzat Ç. adlı dizide, Ankara polisinin psikopat gibi gösterilmesinden rahatsızlık duyup duymadığı konusunda ise, “Adı üzerinde film. Benzer filmlerdeki sorgulama ve araştırma yöntemleri uyguladığımız yöntemler değil” diye konuştu.

‘Emniyet müdürleri cesaretle konuşsun’ dedi
Ankara eski Emniyet Müdürü Orhan Özdemir’in avukatı Fidel Okan dün Avcı ile cezaevinde görüştü. Avcı’nın psikolojisinin iyi olduğunu belirten Okan şu açıklamayı yaptı: “Müvekkilimle ilgili dosyada kendisi tanık. Kendisinin ifadesine başvuracağımız için buna ilişkin olarak karşılıklı değerlendirmelerde bulunduk. Bu dosyayla ilgili soruşturmanın gizliliğinden dolayı bir şey söylemem söz konusu değil. Hakkında çıkan bu soruşturmanın kesinlikle hukuki olmadığını, dolayısıyla savunma yapmaya dahi gerek duymadığını ifade etti. Yazdığı kitapla ilgili olarak müfettişler tarafından birçok emniyet müdürünün şu anda ifadesi alınıyor. Sadece bu ifadesi alınan emniyet müdürlerinin vicdanen bildikleri her şeyi cesaretle açıklamasını istedi.”

Kaynak:MİLLİYET

Benzer Haberler :

 • Arslan için 31 yıla kadar hapis talebi

 • Çete suçundan gözaltına alınan emniyet müdür yardımcısı tutuklandı

 • Ankara emniyet müdürü olayında ilginç iddia

 • Hayvan tecavüzcüsü serbest

 • 18 ile yeni emniyet müdürü

Yasa

Not: Bu hukuk haberi sitemize ait olmayıp, otomatik olarak sağlanan bu içerik için herhangi bir sorumluluk kabul etmemekteyiz. Bu nedenle habere ait Kaynak bağlantı adresi için : Haber Hukuk


Yazıda katkısı bulunan avukatlar:
Av.Feyz Pazarbaşı
Av.Mehmet Sait Pazarbaşı
Av.Fatoş Berna Pazarbaşı Dilan

Avcı avukat tutmayacak konusunda uzman avukat ile iletişim talebinde bulunarak hukuki danışma için Randevu - Adres - Telefonlar bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
https://www.pazarbasi.av.tr/avci-avukat-tutmayacak/
Bugün: 03-Mar-2021 21:31:29
Dünya saati: 03-03-21 18:31:29
Yazının yazıldığı tarih ve gün : 01/10/2010Cuma
Yazar: Pazarbaşı Hukuk Bürosu
Değişiklik: 01 Eki 2010 @ 14:02

EmailPermalink
Etiketler
Etiketler: , ,
Kategoriler: Hukuk Haber


 

Yorumlar » (Yok)

 

Yorum yapma kapalı!


 Last 50 Posts
 Back
Change Theme...
 • Users » 1
 • Posts/Pages » 9,838
 • Comments » 0
Change Theme...
 • VoidVoid
 • LifeLife
 • EarthEarth
 • WindWind
 • WaterWater
 • FireFire
 • LightLight « Default

Anasayfa  No Child Pages.

Avukatlar  No Child Pages.