07 Eki 2010 @ 0:02 

Hakkında 1100 soruşturma ve dava açıldı. Edindiği tecrübeyle bilirkişi oldu…

Hakkında açılan bin 100 soruşturma ve dava nedeniyle Guinness Rekorlar Kitabı`na aday olduğunu açıklayan eski Harmandalı Belediye Başkanı Metin Oktay`ın yolsuzluk davalarında bilirkişilik yapmak için yaptığı başvuru, İzmir Adalet Komisyonu tarafından kabul edildi.

Hakkında açılan bin 100 soruşturma ve davanın bin 99`undan beraat eden ve kısa bir süre önce tamamlanan görevi kötüye kullanma davasından 4 yıl 4 ay ceza alan Metin Oktay, yerel mahkemenin verdiği karar Yargıtay tarafından onanırsa cezaevine girecek. Cezanın Yargıtay tarafından bozulacağına inandığını belirten Oktay, bu davanın Yargıtay tarafından lehine onanmasından sonra hakkında en çok dava açılan ve açılan davalardan beraat eden kişi olarak Guinness Rekorlar Kitabı`na resmen aday olacağını söyledi.

YARGILANDIĞI DAVALARDAN EDİNDİĞİ TECRÜBELERİ BİLİRKİŞİLİKTE KULLANIYOR

Yapılan soruşturma ve açılan davalardan kesinleşmiş cezası bulunmadığını belirten Metin Oktay, davalardan şu ana kadar hiç ceza almadığını ancak, hakkında açılan kooperatif yolsuzluğu ile ilgili görülen davadan verilen 4 yıl 4 ay cezanın can sıkıcı olduğunu söyledi. Yargıtay`ın bu kararı kesinlikle bozacağına inandığını ve suçunun bulunmadığını söyleyen Oktay, açılan çok sayıda idari soruşturmadan takipsizlik kararı çıktığını, karşılıksız çek, adam dövme ve dövdürtme ve kooperatifle ilgili açılan davalardan da beraat etti. Günde 3 ile 6 ayrı duruşmaya girdiğini ve buralardan edindiği bilgi ve tecrübeleri değerlendirme adına bilirkişilik yapma konusunda İzmir Adalet Komisyonu`na başvurduğunu, sabıkası olmadığı için başvurusunun kabul edildiğini belirten Oktay, şimdi başkaları hakkında açılan davalarda bilirkişilik yaparak davalarda önemli rol oynuyor.

Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümü ile Yıldız Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendislik Bölümü`nden mezun olduğunu ve Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Maliye Bilim, Maliye Teorisi alanında yüksek lisans eğitimi gördüğünü belirten Metin Oktay, ayrıca vergi dairesinde şeflik ile Harmandalı Belediye Başkanlığı ve belediyeye ait kooperatifte başkanlık yaptığını belirtip bilirkişi olmak için Adalet Komisyonuna başvurdu.

İzmir Adalet Komisyonu, hakkında bin 100 soruşturma ve dava açılan Metin Oktay`ın sabıka kaydından herhangi bir suç kaydı bulunmamasını dikkate alarak yaptığı başvuruyu kabul etti. Adalet Komisyonu, ayrıca adliyenin resmi internet sitesinde Metin Oktay`ın bilirkişi olduğunu yayınladı.

EMEKLİ MAAŞIYLA GEÇİNİYOR

Harmandalı`ya 5 yıl hizmet ettiğini ancak, karşılığında sağlığını kaybettiğini söyleyen Metin Oktay, `Şu anda gırtlağım tamamen alındı. Yüzde 70 iş göremez raporum var. Aldığım engelli kartıyla belediye otobüslerine ücretsiz biniyorum. Aldığım 700 TL`ye yakın emekli maaşımla 2 çocuğum ve eşime bakmaya çalışıyorum. Geçmişte atılan iftiralar yüzünden sağlığımı kaybettim. Yıllardır verdiğim hukuk mücadelesi yüzünden yorgun düştüm. Şimdi sokağa bile çıkmak istemiyorum. Hukuk yolu ile aklandım, yine hukuk yoluyla bana çamur atanlardan hesap soracağım` dedi.

`ALLAH`IN YARATTIĞI EN DAYANIKLI KULLARINDAN BİRİYİM`

Hakkında açılan davalardan yüzünün akıyla çıktığını belirten Metin Oktay, `Allah`ın yeryüzünde yarattığı en dayanıklı kullarından biri olduğuma inanıyorum. Çünkü benim çektiğim ve yaşadıklarımı kimse yaşamamıştır. Belediye başkanı seçildikten sonra herkesi ev sahibi yapmak için kolları sıvadım. Ancak karşıma hep dolandırıcılar çıktı. Birçoğu belediyeyi dolandırmak istedi. Karşı çıktığım için bu kez bana çamur attılar. 2000 ile 2008 yıllarını Karşıyaka Adliyesi`nde geçirdim. Günde bazen 6 ayrı davaya

girdim. Yaşadığım stres ve sıkıntı yüzünden gırtlak kanseri oldum. Şimdi konuşamıyorum` ifadelerini kullandı ve yaşadıklarını bir gün kitap haline getireceğini söyledi.

Metin Oktay, bir dönem CHP Genel Başkanı Başkanlığı`na da aday olmuştu.
kaynak:İHA

Benzer Haberler :

 • Seyfi Oktay adliyede

 • Aynı davaya iki mahkemeden iki farklı karar

 • MHP’li Vural’dan Erdoğan’a 3 bin lira tazminat

 • Yok artık!

 • Karatekin’e soruşturma

Yasa

Not: Bu hukuk haberi sitemize ait olmayıp, otomatik olarak sağlanan bu içerik için herhangi bir sorumluluk kabul etmemekteyiz. Bu nedenle habere ait Kaynak bağlantı adresi için : Haber Hukuk


Yazıda katkısı bulunan avukatlar:
Av.Feyz Pazarbaşı
Av.Mehmet Sait Pazarbaşı
Av.Fatoş Berna Pazarbaşı Dilan

Dava rekortmeni, bilirkişi oldu konusunda uzman avukat ile iletişim talebinde bulunarak hukuki danışma için Randevu - Adres - Telefonlar bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
https://www.pazarbasi.av.tr/dava-rekortmeni-bilirkisi-oldu/
Bugün: 02-Mar-2021 14:38:06
Dünya saati: 02-03-21 11:38:06
Yazının yazıldığı tarih ve gün : 07/10/2010Perşembe
Yazar: Pazarbaşı Hukuk Bürosu
Değişiklik: 07 Eki 2010 @ 00:02

EmailPermalink
Etiketler
Etiketler: , , ,
Kategoriler: Hukuk Haber


 

Yorumlar » (Yok)

 

Yorum yapma kapalı!


 Last 50 Posts
 Back
Change Theme...
 • Users » 1
 • Posts/Pages » 9,838
 • Comments » 0
Change Theme...
 • VoidVoid
 • LifeLife
 • EarthEarth
 • WindWind
 • WaterWater
 • FireFire
 • LightLight « Default

Anasayfa  No Child Pages.

Avukatlar  No Child Pages.