30 Tem 2010 @ 14:03 

YÖK, Dikey Geçiş Sınavı (DGS) kontenjanlarının yeniden düzenlenmesini ve belirli ilkelere göre artırılmasını kararlaştırdı.

Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında yapılan YÖK Genel Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, toplantıda eğitim, mevzuat ve vakıf üniversiteleri koordinasyon komisyonlarının raporlarının ele alındığı ifade edildi.

Açıklamada, YÖK’ün, Bakanlar Kurulu kontenjanından boş bulunan üyeliğine Prof. Dr. Yavuz Atar’ın seçildiği bildirildi.
DGS kontenjanlarının yeniden düzenlenmesi ve belirli ilkelere göre artırılmasının kararlaştırıldığının ifade edilen açıklamada, belirlenen ilkelere göre kontenjanların hesaplanarak, yayınlanacağı bildirildi ve adayların 2010-2011 eğitim-öğretim yılında yeni DGS kontenjanlarına göre tercih yapacakları kaydedildi.

Üç vakıf üniversitesinin mütevelli heyeti tarafından rektör adayı olarak YÖK’e önerilen adaylarla ilgili olarak olumlu görüş bildirilmesine karar verildiği belirtildi.

Bu üniversiteler ve rektör adayları şöyle:
“Bahçeşehir Üniversitesi Prof. Dr. Yılmaz Esmer, Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi Prof. Dr. Adnan Yüksel, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Prof. Dr. İbrahim Kafi Dönmez.”

DEKAN ATAMALARI

Devlet üniversitelerine ait 17, vakıf üniversitelerine ait 6 fakülteye dekan ataması yapıldığı da ifade edilen açıklamada dekan atamaları yapılan üniversiteler ve fakülteleri şöyle sıralandı:

“Ankara Mühendislik Prof. Dr. Ali Ulvi Yılmazer; Atatürk Açıköğretim Prof. Dr. Üstün Özen, Güzel Sanatlar Prof. Dr. Reşat Karcıoğlu, Oltu Yer Bilimleri Prof. Dr. Mustafa Sağlam; Bartın Orman Prof. Dr. Selman Karayılmazlar; Çankırı Karatekin Fen Prof. Dr. Sabit Erşahin, Mühendislik Prof. Dr. Ahmet Yartaşı; Harran Veteriner Prof. Dr. Mehmet İriadam; İstanbul Açık ve Uzaktan Eğitim Prof. Dr. Fahrettin Arslan; Karadeniz Teknik Edebiyat Prof. Dr. Hikmet Öksüz, Fen Prof. Dr. Mehmet Akbaş, Of Teknoloji Prof. Dr. Kenan Gelişli, Sağlık Bilimleri Prof. Dr. Orhan Değer; Karamanoğlu Mehmetbey Kamil Özdağ, Fen Prof. Dr. Ahmet Yıldırım; Ondokuz Mayıs Veteriner Prof. Dr. Mustafa Alişarlı; ODTÜ Eğitim Prof. Dr. M. Yaşar Özden; Yalova İİBF Prof. Dr. Ali Rıza Abay; Acıbadem Tıp Prof. Dr. Hasan Murat Tanyeri; Bahçeşehir Mühendislik Prof. Dr. M. Süleyman Demokan, Bezm-i Alem Vakıf Tıp Prof. Dr. Ömer Göktekin; Çağ Hukuk Prof. Dr. Yücel Ertekin; Melikşah Müh.-Mim. Prof. Dr. Tankut Yalçınöz; Okan Güzel Sanatlar Prof. Dr. Bülent Vardar.”

Açıklamada ayrıca Maçka İmar, Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmet Vakfının Trabzon’da Avrasya Üniversitesi ve Türkiye Tabipler Vakfının İzmir’de Şifa Üniversitesi adıyla kurmak istediği üniversitelere ilişkin sunumun izlendiği ve olumlu görüşle Milli Eğitim Bakanlığına bildirilmesine karar verildiği de bildirildi.

Hamdullah Emin Paşa ve Haremi Hatice Tahire Hanım Vakfının, Alanya’da kurmak istediği “Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi”; Gelişim Eğitim Kültür Sağlık ve Sosyal Hizmet Vakfının, İstanbul’da kurmak istediği “İstanbul Gelişim Üniversitesi” ve İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfının, İstanbul’da kurmak istediği “Üsküdar Üniversitesi” ile ilgili olarak sunum yapmak üzere çağrılmasına karar verildiği belirtildi.

Kaynak:MİLLİYET

Benzer Haberler :

 • YÖK, rektör adaylarını belirledi

 • 5 ilde daha devlet üniversitesi kuruluyor

 • Üniversite Kontenjanları Artırıldı

 • İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukukuna İlişkin Sorunlar ve Çözüm Önerileri

 • Rektör intihar etti

Yasa

Not: Bu hukuk haberi sitemize ait olmayıp, otomatik olarak sağlanan bu içerik için herhangi bir sorumluluk kabul etmemekteyiz. Bu nedenle habere ait Kaynak bağlantı adresi için : Haber Hukuk


Yazıda katkısı bulunan avukatlar:
Av.Feyz Pazarbaşı
Av.Mehmet Sait Pazarbaşı
Av.Fatoş Berna Pazarbaşı Dilan

Dikey geçişte yeni düzenleme! konusunda uzman avukat ile iletişim talebinde bulunarak hukuki danışma için Randevu - Adres - Telefonlar bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
https://www.pazarbasi.av.tr/dikey-geciste-yeni-duzenleme/
Bugün: 19-Sep-2021 10:31:18
Dünya saati: 19-09-21 07:31:18
Yazının yazıldığı tarih ve gün : Cuma

Son arananlar:

Yazar: Pazarbaşı Hukuk Bürosu
Değişiklik: 30 Tem 2010 @ 14:03

EmailPermalink
Etiketler
Etiketler: , , ,
Kategoriler: Hukuk Haber


 

Yorumlar » (Yok)

 

Yorum yapma kapalı!


 Last 50 Posts
 Back
Change Theme...
 • Users » 1
 • Posts/Pages » 9,831
 • Comments » 0
Change Theme...
 • VoidVoid
 • LifeLife
 • EarthEarth
 • WindWind
 • WaterWater
 • FireFire
 • LightLight « Default

Anasayfa  No Child Pages.

Avukatlar  No Child Pages.

Hukuksal Kavramlar  No Child Pages.