09 Oca 2011 @ 19:02 

SAMSUN Sosyal Hizmet İl Müdürlüğü’nde psikolog olarak görev yapan 23 yaşındaki Zeynep Akyüz, İl Müdür Vekili Adnan İpekdal tarafından kılık kıyafetine dikkat etmesi konusunda uyarıldı. Akyüz, il müdürü ile kıyafetiyle ilgili tartışması ardından Havza İlçesi’nde görevlendirildi.
İtiraz edince Valilik tarafından görevlendirilmesi durduruldu. 4 ay daha çalışan, Akyüz’ün sözleşmesi 2011 yılı için uzatılmayarak işine son verildi. Zeynep Akyüz, “Etek boyum yüzünden işten çıkarıldım. Recm edilmediğime şükrediyorum” dedi.

Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde taşeron firma kanalıyla “hizmet alımı” olarak görev yapan psikolog Zeynep Akyüz, geçen Temmuz ayında Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Adnan İpekdal tarafından odasına çağırılarak kıyafeti konusunda sözlü olarak uyarıldı. Birkaç gün sonra kendisine yazılı uyarı gönderilen Akyüz, Havza İlçesi Aile Danışma Merkezi’ne görevlendirildi. Ancak, bu kararı beğenmeyen Akyüz konuyu valiliğe bildirmesinin ardından Havza İlçesi’nde görevlendirilmesi durdurularak, Valilik Çocuk Koruma Ofisi’nde görevlendirildi. Burada çalışmaya devam eden Akyüz, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından 2011 yılı için yapılan hizmet alımı ihalesinde psikolog talebinde bulunulmadığı için sözleşmesi Ocak ayı itibariyle yenilenmedi ve görevine son verildi. Kıyafeti nedeniyle çıkan olayın ardından önce “sürgün edilmek” istendiğini sonra da işine son verildiğini belirten Psikolog Zeynep Akyüz, “O gün giydiğim kıyafet kesinlikle Kılık Kıyafet Daire Yönetmeliğine uygundu. Etek boyumda diz altındaydı. Töre cinayetlerinde olur ya kadına tecavüz edilir, ama herkes kadına kötü bakar suçlanan odur. Şimdi etek boyum yüzünden ben işten çıkartılıyorum. Recm edilmediğime şükrediyorum” dedi. Olayın duyulması ardından basın açıklaması yapan KESK Dönem Sözcüsü Süleyman Bal, şöyle dedi:

Aslında bu güne kadar kamuoyunda uzunca süredir tartışılan mahalle baskısı süreci burada kurumsal baskıya dönüşmüştür. Bu baskı, mahalle aralarından sokak aralarından kamu kurumlarının bulunduğu yerlere girmiştir. Kurumun psikolog ihtiyacı olmasına rağmen yıl başında yenilenen ihale ilanında psikolog arkadaş ihale ilanın dışına çıkarılıyor. Diğer geri kalan arkadaşlar için ihaleye çıkılıyor. Onlar görevlerine devam ederken sadece kıyafetiyle ilgili tartışma yaşayan psikolog arkadaşımız işsiz bırakılıyor. Ona sadece sen ertesi gün işe gelme deniliyor.”
İddiaları yalanlayan Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Adnan İpekdal, “Hizmet alımı” olarak geçen Mayıs ayında göreve başlayan 2 arkadaşlarını kılık- kıyafet konusunda uyardıklarını anlatırken, “Bu uyarı içerisinde etek boyuyla ilgili bir ifade yok. Her yeni yıl geldiğinde sözleşmeler yenileniyor. Yeni ihaleler yapılıyor. Uyarı hadisesi 7’nci ayda oldu. Yıl sonu geldiğinde yeni ihale dönemi geldi. Bu arkadaşlarımızdan biriyle çalışmayı uygun görmedik. Bunun kıyafetle ilgisi yoktur. Kendisinin branşında elemana ihtiyacımız olmadığı için ihale şartnamesine onun branşıyla ilgili kısmı koymadık. Diğer mevcut arkadaşlarımızla çalışmaya devam ediyoruz. Bu uyarıya ihtiyaç duyulduğuna göre diğer arkadaşlardan biraz daha farklı bir giyim tarzı vardı bu arkadaşın. Ama bunun etek boyuyla ilgisi yok.”
Akyüz’ün Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü’nde halen yüksek lisans yaptığı ve ilk iş deneyiminin de bu olduğu belirtildi

Kaynak:VATAN

Not: Bu hukuk haberi sitemize ait olmayıp, otomatik olarak sağlanan bu içerik için herhangi bir sorumluluk kabul etmemekteyiz. Bu nedenle habere ait Kaynak bağlantı adresi için : Haber Hukuk


Yazıda katkısı bulunan avukatlar:
Av.Feyz Pazarbaşı
Av.Mehmet Sait Pazarbaşı
Av.Fatoş Berna Pazarbaşı Dilan

Etek boyu kısa diye işinden oldu! konusunda uzman avukat ile iletişim talebinde bulunarak hukuki danışma için Randevu - Adres - Telefonlar bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
https://www.pazarbasi.av.tr/etek-boyu-kisa-diye-isinden-oldu/
Bugün: 18-Jul-2024 02:25:57
Dünya saati: 17-07-24 23:25:57
Yazının yazıldığı tarih ve gün : 09/01/2011Pazar

Son arananlar:

Yazar: Pazarbaşı Hukuk Bürosu
Değişiklik: 09 Oca 2011 @ 19:02

EmailPermalink
Etiketler
Etiketler: , , , , ,
Kategoriler: Hukuk Haber


 

Yorumlar » (Yok)

 

Yorum yapma kapalı!


 Last 50 Posts
 Back
Change Theme...
 • Users » 1
 • Posts/Pages » 9,831
 • Comments » 0
Change Theme...
 • VoidVoid
 • LifeLife
 • EarthEarth
 • WindWind
 • WaterWater
 • FireFire
 • LightLight « Default

Anasayfa  No Child Pages.

Avukatlar  No Child Pages.

Hukuksal Kavramlar  No Child Pages.