22 Şub 2017 @ 18:32 

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, “Bir yerde hukuk konuşulurken herkesin susması lazım, ama bakıyoruz ki hukukçular konuşmuyor ya da konuşamıyor. Hukukçu olmayanlar hukuku daha iyi bildikleri için hep onlar konuşuyor. Biz onları dinlemekle yetiniyoruz” dedi.

Gerçeker, Türkiye Barolar Birliği’nde düzenlenen Özgürlük ve Demokrasi İçin Avrupalı Yargıçlar ve Savcılar Birliği’nin yönetim kurulu toplantısına gelişinde gazetecilerin, “‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’ davası ile Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ‘Ergenekon Terör Örgütüne Üye Olmak’ iddiası kapsamında görülen davayı birleştiren İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ile Yargıtay 11. Ceza Dairesi arasındaki olumlu görev uyuşmazlığının çözülmesi için dava dosyasının, Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na iletilmek üzere Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesi kararına” ilişkin sorularını yanıtladı.

Hukuki sürecin işleyeceğini, konunun Genel Kurul’un takdirine kaldığını ifade eden Gerçeker, “Bu konularla ilgili bizim bir şey söylememiz mümkün değil. Ama hukuk neyse, yasalar neyse onun uygulanması gerekir. Bunları bizler elbette Yargıtay yüksek mahkemeleri olarak takip ediyoruz, ama takdir edecek makamlar bunu kendileri değerlendirecek” diye konuştu.

Geçen hafta verilen birleşme kararları ve tahliye kararı hukukçulardan eleştiriler aldı, biliyorsunuz” denilmesi üzerine Gerçeker, “Bir yerde hukuk konuşulurken herkesin susması lazım, ama bakıyoruz ki hukukçular konuşmuyor ya da konuşamıyor. Hukukçu olmayanlar hukuku daha iyi bildikleri için hep onlar konuşuyor. Biz onları dinlemekle yetiniyoruz” dedi.

“Eleştiriler ses kayıtları ile ilgiliydi ve bu kayıtlarda konuşulanlar aynen çıktı. Hem tahliye, hem birleştirmeler oldu. Bu yönde sizin bir incelemeniz olacaktı. Süreç şu anda nasıl işliyor?” sorusuna da Gerçeker, şu yanıtı verdi:

“Hukukun üstünlüğü diyoruz. Yasalar var. Usul yasaları var. Dinlemelerin nasıl yapılacağı, nasıl yapılması gerektiği o yasalarda kurallarla belirlenmiş. Bu kuralların dışına çıkılmaması gerekiyor. Bunların yasalara aykırı olarak bu şekilde servis edilmemesi gerekiyor. Bunlar hep birbirleriyle ilişkili şeyler. Araştırıyoruz. Bir sonuç alamadık. Daha bir sonuç gelmedi bize. Nereden kaynaklanıyor? Nasıl dinlendiği yasal mıdır, değil midir? Bunlar araştırılacak. Ondan sonra ancak bir sonuca varılacak. Onun için şu anda soruşturma devam ediyor. Sonucunda hukuk, yasalar neyi gerektiriyorsa o yapılacaktır.”

Kaynak:CNNTURK

Benzer Haberler :

 • “Demokratik sistem işliyor”

 • “İnandığımız şeyi söylemeye devam edeceğiz”

 • Yargıtay’dan “askere sivil yargı” yorumu

 • Gerçeker: “12 Eylül’den daha antidemokratik”

 • Ergin ve Gerçeker Köşk’te

Yasa

Not: Bu hukuk haberi sitemize ait olmayıp, otomatik olarak sağlanan bu içerik için herhangi bir sorumluluk kabul etmemekteyiz. Bu nedenle habere ait Kaynak bağlantı adresi için : Haber Hukuk


Yazıda katkısı bulunan avukatlar:
Av.Feyz Pazarbaşı
Av.Mehmet Sait Pazarbaşı
Av.Fatoş Berna Pazarbaşı Dilan

Gerçeker: “Hukukçular konuşamıyor…” konusunda uzman avukat ile iletişim talebinde bulunarak hukuki danışma için Randevu - Adres - Telefonlar bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
https://www.pazarbasi.av.tr/gerceker-%e2%80%9chukukcular-konusamiyor%e2%80%a6%e2%80%9d/
Bugün: 15-Jul-2024 02:06:06
Dünya saati: 14-07-24 23:06:06
Yazının yazıldığı tarih ve gün : 22/02/2017Çarşamba

Son arananlar:

Yazar: Pazarbaşı Hukuk Bürosu
Değişiklik: 22 Şub 2017 @ 18:32

EmailPermalink
Etiketler


 

Yorumlar » (Yok)

 

Yorum yapma kapalı!


 Last 50 Posts
 Back
Change Theme...
 • Users » 1
 • Posts/Pages » 9,831
 • Comments » 0
Change Theme...
 • VoidVoid
 • LifeLife
 • EarthEarth
 • WindWind
 • WaterWater
 • FireFire
 • LightLight « Default

Anasayfa  No Child Pages.

Avukatlar  No Child Pages.

Hukuksal Kavramlar  No Child Pages.