13 Eki 2010 @ 2:02 

Terör suçlarına bakan Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Fatih Genç, ”Devrimci Karargah Örgütü”ne yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, ”Haliçte Yaşayan Simonlar” kitabında, kendisini hedef alarak, yargıya duyulan güven, itibar ve saygıyı azaltan ifadelerle, görevini kötüye kullandığı yönünde asılsız itham ve suçlamalar yönelttiği gerekçesiyle 50 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı.

Terör suçlarına bakan Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Fatih Genç, ”Devrimci Karargah Örgütü”ne yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan Emniyet Müdürü Hanefi Avcı hakkındaki dilekçesini, avukatları aracılığıyla İzmir Asliye Hukuk Mahkemesine sundu. Dilekçede, Avcı’nın Ağustos ayında piyasaya çıkan ”Haliç’te Yaşayan Simonlar” adlı kitabının, ”İki Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Hakkındaki İzmir Tahkikatı” başlığıyla başlayan 465-475 sayfaları arasındaki bölümde, savcı Genç’i hedef aldığı belirtildi.

Söz konusu bölümün giriş cümlesinde, Emniyet Genel Müdür yardımcıları Mustafa Gülcü ve Celal Uzunkaya’nın ”harcandığı” ifade edilerek, bu tahkikatın ”ibretlik vaka” olarak değerlendirildiği kaydedilen dilekçede, Cumhuriyet Savcısı Genç’in, ”Devlet içinde cemaatin gücü” olarak tahkikatı yürüten savcı şeklinde isminin verilerek itham edildiği aktarıldı.

Dilekçede, soruşturma geçiren iki devlet memurunun Fetullah Gülen cemaatinin emniyet içindeki yapılanmasıyla mücadele ettikleri için emniyetten sorumlu cemaat imamının görüşleri doğrultusunda, bu kişilerin harcanması için alınan karar gereği devlet içindeki cemaatin gücü olarak, müvekkillerinin görevini kötüye kullandığı, usule aykırı işlem yaptığı, iddianame hazırladığı ve kamu davası açtığı şeklinde asılsız ve hakaret niteliğindeki ithamların 10 sayfa boyunca sürdüğü ifade edildi.

Yargıya baskısını, hakaretini ve aşağılamasını olayları çarpıtarak yanlış aktaran yazarın, gerçek olmayan isnatlarına gerekçe olarak cemaatin isteğini gösterdiği ve Fatih Genç’in cemaat adamı olarak açıklandığı belirtilen dilekçede, yazılan kitapla savcı Genç’in görevini kötüye kullandığı izlenimi verilmeye çalışıldığı dile getirildi.

Dilekçede, şu görüşlere yer verildi: ”Yazdığı kitabıyla müvekkilimizin onur, şeref ve saygınlığına saldıran davalının attığı çamurları, kitabı okuyanda uyanan intibayı tamamen silmemiz mümkün değildir. Yüzlerce soruşturmayı titizlikle hazırlayan müvekkilim hem toplum, hem çevre baskısı altına alınmaya çalışılmış, onur ve şerefiyle sürdürmekte olduğu görevinde şüphe altında bırakılmaya çalışılmıştır. Davalı taraf kullandığı dil ve asılsız isnatlarla müvekkili aşağılamaya ve küçük düşürmeye çalışmıştır.” Dilekçede, ayrıca, alacakların temini açısından davalının kitabı üzerinden elde ettiği gelirler ve diğer mal varlıkları üzerine ihtiyati tedbir konulması, söz konusu kitabın bundan sonra yapılacak olan basımlarında müvekkile yönelik sayfaların tedbiren çıkarılmasına veya basımının durdurulmasına karar verilmesi de talep edildi.

Kaynak:AA

Benzer Haberler :

 • Avcı’nın tahliye talebi reddedildi

 • Emniyette iki müdür görevden alındı

 • Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na tazminat davası

 • Avcı`nın sevgilisinin eski eşi dava açıyor

 • Hanefi Avcı’nın tahliyesi için dilekçe

Yasa

Not: Bu hukuk haberi sitemize ait olmayıp, otomatik olarak sağlanan bu içerik için herhangi bir sorumluluk kabul etmemekteyiz. Bu nedenle habere ait Kaynak bağlantı adresi için : Haber Hukuk


Yazıda katkısı bulunan avukatlar:
Av.Feyz Pazarbaşı
Av.Mehmet Sait Pazarbaşı
Av.Fatoş Berna Pazarbaşı Dilan

Hanefi Avcı hakkında manevi tazminat davası konusunda uzman avukat ile iletişim talebinde bulunarak hukuki danışma için Randevu - Adres - Telefonlar bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
https://www.pazarbasi.av.tr/hanefi-avci-hakkinda-manevi-tazminat-davasi/
Bugün: 15-Apr-2024 00:15:49
Dünya saati: 14-04-24 21:15:49
Yazının yazıldığı tarih ve gün : 13/10/2010Çarşamba
Yazar: Pazarbaşı Hukuk Bürosu
Değişiklik: 06 May 2017 @ 15:46

EmailPermalink
Etiketler
Etiketler: , , , , ,
Kategoriler: Hukuk Haber


 

Yorumlar » (Yok)

 

Yorum yapma kapalı!


 Last 50 Posts
 Back
Change Theme...
 • Users » 1
 • Posts/Pages » 9,831
 • Comments » 0
Change Theme...
 • VoidVoid
 • LifeLife
 • EarthEarth
 • WindWind
 • WaterWater
 • FireFire
 • LightLight « Default

Anasayfa  No Child Pages.

Avukatlar  No Child Pages.

Hukuksal Kavramlar  No Child Pages.