02 Eki 2010 @ 15:05 

HSYK üyeliği seçimi için 1. sınıf hakim ve Cumhuriyet Savcılarının YSK’ya yaptıkları adaylık başvuruları sona erdi. HSYK adaylığına adli yargıdan 173 ve idari yargıdan da 34 olmak üzere toplam 207 hakim ve savcı başvuruda bulundu.

YSK’nin belirlediği seçim takvimine göre, HSYK üyeliği için adaylık başvuruları bugün saat 17.00 itibariyle sona erdi. Edinilen bilgiye göre, HSYK adaylığına adli yargıdan 173 ve idari yargıdan da 34 olmak üzere toplam 207 hakim ve savcı başvuruda bulundu.

Kurul, adaylık başvurularının sona erdiği tarihten itibaren iki gün içinde başvuruları inceleyerek, aday listelerini adli ve idari yargı için ayrı ayrı belirleyecek ve belirlenen adaylar 3 Ekim 2010 Pazar günü YSK’nin “www.ysk.gov.tr” adresindeki internet sayfasında ilan edilecek.

Adaylar veya seçmenler, ilanı takip eden iki gün içinde aday listesine itiraz edebilecek. YSK, itiraz süresinin bitmesinden itibaren iki gün içinde itirazları inceleyecek ve sonuçlandıracak. Bu kararlara uygun olarak gerekli kayıt ve düzeltmeler yapılarak seçmen askı listeleri aynı gün kesinleştirilecek. Kesinleşen listeler üzerinde hiçbir değişiklik yapılamayacak. Kesin aday listesi ise “www.ysk.gov.tr” adresinden 7 Ekim 2010 Perşembe günü ilan edilecek.

Seçmen hakim ve savcılar, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, meslek kimliği, pasaport, sürücü belgesi, evlenme cüzdanı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan, resimli, resmi nitelikteki belgelerden birini sandık kurulu başkanına vermesi halinde oy kullanabilecek. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen, oy kullanamayacak.
Her seçim çevresinde bir sandık kurulacak. Her sandıkta 100 seçmen oy kullanabilecek, seçmen sayısının 100′ü aşması durumunda yeni bir sandık kurulabilecek.

Seçim takvimine göre süreç

2-3 Ekim Cumartesi – Pazar: Adaylık başvuruları incelenecek ve ilan edilecek.

4-5 Ekim Pazartesi – Salı: Aday listelerine yapılacak itirazlar alınacak.

6 Ekim Çarşamba: Aday listesine yapılan itirazlar incelenmeye başlanacak.

7 Ekim Perşembe: Aday listesine yapılan itirazların sonuçlandırılacak ve kesin aday listesi www.ysk.gov.tr adresinden ilan edilecek.

8 Ekim Cuma: Adli ve idari yargı hakim ve savcı seçmen listeleri askıdan indirilecek, seçmen listelerine yapılacak itirazların son günü. Adaylıkları kesinleşenlerin soyad alfabe sırasına göre oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi ve YSK web sitesinde özgeçmişlerinin bu sıraya göre yayımlanmasına başlanacak.

9 Ekim Cumartesi: Seçmen listelerine yapılacak itirazların il seçim kurulunca incelenmesine başlanacak. Oy pusulalarının basımına ve il seçim kurullarına gönderilmesine başlanacak.

10 Ekim Pazar: Seçmen listesine yapılacak itirazların incelenmesinin son günü, seçmen listeleri il seçim kurullarınca kesinleştirilecek.

11 Ekim Pazartesi: Adli ve idari yargı olarak ayrı ayrı sandık kurulları oluşturulacak.

12 Ekim Salı: Kesinleşen seçmen listelerinin il seçim kurulunca sandık seçmen listesi olarak çoğaltılmasına başlanılacak.

13 Ekim Çarşamba: Kesinleşen seçmen listelerinin il seçim kurulunca sandık seçmen listesi olarak çoğaltılması işlemi tamamlanacak.

16 Ekim Cumartesi: İl seçim kurulu başkanlarınca, seçimlerde görev alacak sandık kurulu başkanlarına eğitim verilmesi, araç ve gereçleri içeren malzeme torbalarının sandık kurulu başkanlarına teslimi ve göreve hazır duruma getirilmeleri sağlanacak.

17 Ekim Pazar: Oy verme işlemi yapılacak.

Kaynak:ANKA

Benzer Haberler :

 • Adalet Akademisi’nde seçim

 • Vekiller ve adaylar istedikleri yerde oy kullanabilecek

 • Osman Kaçmaz: Ümitliyim

 • Mükerrer oydan ilk hapis

 • DYP’den HSYK için ‘sandık’ önerisi

Yasa

Not: Bu hukuk haberi sitemize ait olmayıp, otomatik olarak sağlanan bu içerik için herhangi bir sorumluluk kabul etmemekteyiz. Bu nedenle habere ait Kaynak bağlantı adresi için : Haber Hukuk


Yazıda katkısı bulunan avukatlar:
Av.Feyz Pazarbaşı
Av.Mehmet Sait Pazarbaşı
Av.Fatoş Berna Pazarbaşı Dilan

HYSK seçim süreci nasıl işleyecek? konusunda uzman avukat ile iletişim talebinde bulunarak hukuki danışma için Randevu - Adres - Telefonlar bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
https://www.pazarbasi.av.tr/hysk-secim-sureci-nasil-isleyecek/
Bugün: 26-Feb-2021 16:02:41
Dünya saati: 26-02-21 13:02:41
Yazının yazıldığı tarih ve gün : 02/10/2010Cumartesi
Yazar: Pazarbaşı Hukuk Bürosu
Değişiklik: 02 Eki 2010 @ 15:05

EmailPermalink
Etiketler
Etiketler: , , , ,
Kategoriler: Hukuk Haber


 

Yorumlar » (Yok)

 

Yorum yapma kapalı!


 Last 50 Posts
 Back
Change Theme...
 • Users » 1
 • Posts/Pages » 9,838
 • Comments » 0
Change Theme...
 • VoidVoid
 • LifeLife
 • EarthEarth
 • WindWind
 • WaterWater
 • FireFire
 • LightLight « Default

Anasayfa  No Child Pages.

Avukatlar  No Child Pages.