02 Oca 2011 @ 0:02 

Tutukluluk süresi tartışması sürerken ilk dilekçeleri uyuşturucudan yargılanan Çetinkaya ile organize suç lideri olduğu iddia edilen Şahin kardeşler sundu.

“Tutukluluk süresi 4 yıl mı, 10 yıl mı?” tartışması sürerken avukatlar Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne tahliye dilekçelerini vermeye başladı. İlk dilekçeleri uyuşturucu baronu olduğu iddiasıyla yargılanan Urfi Çetinkaya ile organize suç lideri olduğu iddia edilen Sedat ve Vedat Şahin kardeşlerin avukatları sundu.
Bugün yürürlüğe giren, CMK’nın tutuklama sürelerini sınırlandıran 102. maddesine yönelik tartışmalar sürüyor. Bazı hukukçular örgütlü suçlarda azami tutukluluk süresinin 10 yıl olduğunu savunurken, bazıları ise 4 yıl olduğunu belirtiyor. Hukukçular arasındaki görüş farklılığı nedeniyle başlayan tartışmalar devam ederken avukatlar tahliye dilekçelerini sunmaya başladı.
İlk dilekçeleri Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne gelen avukatlar Ali Rıza Dizdar ile Hatip Mercan verdi. Uyuşturucu kaçakçısı olduğu iddia edilen Urfi Çetinkaya’nın avukatı Hatip Mercan, müvekkilinin yargılandığı İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dilekçe sundu.
Müvekkili Çetinkaya’nın 7 yıl 1 ay 25 gündür tutuklu olduğunu belirten avukat Mercan, dilekçesinde şunları kaydetti:
“CMK’nın tutuklama sürelerini sınırlandıran 102. maddesi gereğince ağır ceza mahkemesinin görevine giren işlerde, tutukluluk süresi en çok iki yıldır. Bu süre zorunlu hallerde gerekçesi gösterilerek uzatılabilir. Uzatma süresi toplam üç yılı geçmez. 102. maddeye göre müvekkilin tutukluluk süresi ‘uzatma süresi dahil’ en çok 5 yıldır.
Sayın mahkemeden müvekkilin salıverilmesine karar verilmesini talep etmekteyiz.”

Şahin kardeşlerOrganize suç lideri oldukları iddiasıyla İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Sedat Şahin ve Vedat Şahin’in avukatı Ali Rıza Dizdar da tahliye dilekçesi sundu. Dizdar dilekçesinde müvekkillerinin tahliyesini istedi. Müvekkillerinin yargılandıkları maddelere göre tutukluluk süresinin 2 yıl ile sınırlı olduğunu savunan Dizdar, dilekçesinde, “Ağır ceza mahkemesinde olan suçlarda tutukluluk süresi 2 yıl olup, yapılacak uzatma 3 yılı geçemeyeceğinden 3 yıl daha uzatılabilinir. Yani tutukluluk süresi 5 yıl olur. Bu nedenle müvekkillerimin tahliyesine karar verilmesini talep ediyorum” dedi. Sedat Şahin 5 yıl 10 ay, Vedat Şahin ise 5 yıl 3 aydır tutuklu yargılanıyor.

Kaynak:MİLLİYET

Not: Bu hukuk haberi sitemize ait olmayıp, otomatik olarak sağlanan bu içerik için herhangi bir sorumluluk kabul etmemekteyiz. Bu nedenle habere ait Kaynak bağlantı adresi için : Haber Hukuk


Yazıda katkısı bulunan avukatlar:
Av.Feyz Pazarbaşı
Av.Mehmet Sait Pazarbaşı
Av.Fatoş Berna Pazarbaşı Dilan

İlk itiraz organize suç sanıklarında konusunda uzman avukat ile iletişim talebinde bulunarak hukuki danışma için Randevu - Adres - Telefonlar bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
https://www.pazarbasi.av.tr/ilk-itiraz-organize-suc-saniklarinda/
Bugün: 10-Dec-2019 00:44:14
Dünya saati: 09-12-19 21:44:14
Yazının yazıldığı tarih ve gün : 02/01/2011Pazar

Son arananlar:

Yazar: Pazarbaşı Hukuk Bürosu
Değişiklik: 02 Oca 2011 @ 00:02

EmailPermalink
Etiketler
Etiketler: , , , ,
Kategoriler: Hukuk Haber


 

Yorumlar » (Yok)

 

Yorum yapma kapalı!


 Last 50 Posts
 Back
Change Theme...
 • Users » 1
 • Posts/Pages » 9,894
 • Comments » 2
Change Theme...
 • VoidVoid
 • LifeLife
 • EarthEarth
 • WindWind
 • WaterWater
 • FireFire
 • LightLight « Default

Anasayfa  No Child Pages.

Avukatlar  No Child Pages.