18 Şub 2017 @ 18:32 

İstanbul Barosu Başkanlığınca İstanbul Adalet Komisyonu Başkanlığına yazılan yazıda, günlük görülebilecek kadar dosyanın duruşmasının yapılması, duruşmaların aynı saate verilmemesi ve dakikalandırılması önerildi.

Başkanlığın 23 Haziran 2010 tarih ve 29617 A.B sayılı yazısı şöyle:
Av. A.A’nın Başkanlığımıza sunduğu 31.05.2010 gün ve 29617 kayıt no’lu e-mailinde, İstanbul 1. İş Mahkemesi’nin 26.05.2010 tarihli duruşma listesinde davasının 11.50 olmasına rağmen duruşmaya 15.45′de girebildiğini bildirmiştir.

Yargının iş yükü bilinen bir gerçektir. Baro Başkanlığımızda gerek personel, hâkim-savcı ve altyapı eksikliği, gerekse de yargıda iş yükü yaratan diğer konularla ilgili kamuoyuna ve ilgili mercilere durumu çözüm önerisi ile birlikte sunmaktadır. Fakat bu süreçte mahkemelerimizin alacağı tedbirlerle de sorunun çözümüne katkı sağlanması mümkündür. Bir güne görülebilecek kadar duruşma tayini, tüm dosyalara aynı duruşma saatinin verilmemesi, ya da aynı saat ve dakikaya birden fazla duruşma verilmemesi, duruşmaların ortalama görülebilme zamanı dikkate alınarak duruşma saatlerinin dakikalandırılarak duruşma zamanının tayin ve tespiti sorunun çözümü için katkı sağlayabilecektir.

Mahkemelerce aynı gün ve saate, makulü aşan dosyanın duruşmasının tayin edilmesi, gerek yargılamanın tarafları gerekse de taraf vekillerinin uzun süren beklemeleri sonucunu doğurmaktadır. Kişilerin ve vekillerin ne zaman girebilecekleri belirli olmayan bir duruşmayı beklemeleri mağduriyetlere neden olduğu gibi adil yargılanmanın ihlali sonucunu da doğurmaktadır.

Bu nedenle günlük görülebilecek kadar dosyanın duruşmasının yapılması, duruşmaların aynı saate verilmemesi ve dakikalandırılması hususlarını bilgi ve takdirlerinize sunarım.

Saygılarımla.

Av. Muammer AYDIN
İstanbul Barosu Başkanı

Kaynak:İstanbulbarosu.org


Kaynak: Haber Hukuk

Yazıda katkısı bulunan avukatlar:
Av.Feyz Pazarbaşı
Av.Mehmet Sait Pazarbaşı
Av.Fatoş Berna Pazarbaşı Dilan

İstanbul Barosu duruşmaların aynı saate verilmesini eleştirdi konusunda uzman avukat ile iletişim talebinde bulunarak hukuki danışma için Randevu - Adres - Telefonlar bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
https://www.pazarbasi.av.tr/istanbul-barosu-durusmalarin-ayni-saate-verilmesini-elestirdi/
Bugün: 15-Jul-2024 02:20:26
Dünya saati: 14-07-24 23:20:26
Yazının yazıldığı tarih ve gün : 18/02/2017Cumartesi
Yazar: Pazarbaşı Hukuk Bürosu
Değişiklik: 18 Şub 2017 @ 18:32

EmailPermalink
Etiketler


 

Yorumlar » (Yok)

 

Yorum yapma kapalı!


 Last 50 Posts
 Back
Change Theme...
 • Users » 1
 • Posts/Pages » 9,831
 • Comments » 0
Change Theme...
 • VoidVoid
 • LifeLife
 • EarthEarth
 • WindWind
 • WaterWater
 • FireFire
 • LightLight « Default

Anasayfa  No Child Pages.

Avukatlar  No Child Pages.

Hukuksal Kavramlar  No Child Pages.