23 Tem 2010 @ 17:02 

İzmir’de bir müteahhit, marketten aldığı kola şişesinden sinek çıktığını, bu nedenle psikolojisinin bozulduğunu ve artık kola içemediğini öne sürerek açtığı davada, kola firmasından 500 bin TL manevi tazminat talep etti.

İddiaya göre, müteahhitlik yapan İbrahim Özboncuk, marketten aldığı 1 litrelik kola şişesinin içinde bir kara sinek olduğunu fark etti.

Karşılaştığı manzara nedeniyle tiksinti duyduğunu ve psikolojisinin bozulduğunu öne süren Özboncuk, avukatı Ayla Ülük aracılığıyla 2. Tüketici Mahkemesine açtığı davada kola firmasından 500 bin lira manevi tazminat ödenmesini istedi.

Ayla Ülük, müvekkilinin davasında ısrarlı olduğunu, söz konusu ürünü üreten gruptan böyle bir olayın yaşanmayacağına dair bir taahhütname, müvekkiline hitaben bir özür yazısı ve yaygın yayın organlarında bu özrün yayınlanmasını talep ettiklerini belirterek, şunları söyledi:
”Ayrıca müvekkilimizin bozulan ruh sağlığı ve yaşadığı manevi çöküntü karşılığında da 500 bin lira manevi ödencenin müvekkilimize ödenmesini istiyoruz. Marketten de müvekkilimin aldığı ürünün bedelini iade etmesini talep ediyoruz.”

Ayla Ülük, ayrıca firmanın reklamlarında yer alan Cem Yılmaz’a da hukuki haklarını kullanabilmesi için davanın ihbar edilmesini talep ettiklerini bildirdi.

Davalının yanıtı

Davalı Della Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ firması avukatı ise grubun, Türkiye’nin alanında en büyük ve halk tarafından yıllardır güven duyulan bir firma olduğunu kaydederek, şunları öne sürdü:
”Davacı taraf dilekçesinden de görüleceği üzere maksadını aşan, esas niyetin ticari rekabetten kaynaklanan bir düşüncenin ürünü olan görünürde davacının, gerçekte ise kuvvetle muhtemel rakip firmaların bulunduğu bir davayla karşı karşıya olduğu şüphesizdir.

Davacının basın yayın organları aracılığıyla özür yayımlanması talebi, kola içeceği alanında yabancı sermayeyle çok büyük mücadele içinde olan tek ve yerli firma olan müvekkilimize karşı masumane bir davadan başka ticari rekabet ve ranta dayalı maksatlar taşıdığının en bariz örneğidir.”

Ayıplı olduğu öne sürülen ürünün davacı tarafından tüketilmediği de belirtilen dilekçede, Ankara 22. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen benzer bir davada mahkemenin benzer bir davada ret kararı verdiği, aynı yönde de Yargıtay Hukuk Genel Kurulu kararı bulunduğu belirtilerek, ”Bu durumda maddi veya manevi zararın doğduğunun kabulü mümkün değildir. Davacı psikolojisinin bozulduğunu bu sebeple tazminat talebinde bulunduğunu belirtmektedir, oysa içilmemiş bir içecekten dolayı manevi bir zarar doğması mümkün değildir” denildi. Dava, 2. Tüketici Mahkemesinde sürüyor.

Kaynak:AA

Benzer Haberler :

 • Peynirdeki kıla tazminat

 • Kılıçdaroğlu tazminat kazandı

 • “Kızlık zarı bozma” davasında manevi tazminat ödenmez

 • 2.5 milyon liralık sosyetik boşanma

 • MHP’li Vural’dan Erdoğan’a 3 bin lira tazminat

Yasa

Not: Bu hukuk haberi sitemize ait olmayıp, otomatik olarak sağlanan bu içerik için herhangi bir sorumluluk kabul etmemekteyiz. Bu nedenle habere ait Kaynak bağlantı adresi için : Haber Hukuk


Yazıda katkısı bulunan avukatlar:
Av.Feyz Pazarbaşı
Av.Mehmet Sait Pazarbaşı
Av.Fatoş Berna Pazarbaşı Dilan

Kolasından sinek çıktı, 500 bin lira istedi konusunda uzman avukat ile iletişim talebinde bulunarak hukuki danışma için Randevu - Adres - Telefonlar bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
https://www.pazarbasi.av.tr/kolasindan-sinek-cikti-500-bin-lira-istedi/
Bugün: 05-Dec-2021 17:29:01
Dünya saati: 05-12-21 14:29:01
Yazının yazıldığı tarih ve gün : Cuma
Yazar: Pazarbaşı Hukuk Bürosu
Değişiklik: 23 Tem 2010 @ 17:02

EmailPermalink
Etiketler
Etiketler: , , , ,
Kategoriler: Hukuk Haber


 

Yorumlar » (Yok)

 

Yorum yapma kapalı!


 Last 50 Posts
 Back
Change Theme...
 • Users » 1
 • Posts/Pages » 9,831
 • Comments » 0
Change Theme...
 • VoidVoid
 • LifeLife
 • EarthEarth
 • WindWind
 • WaterWater
 • FireFire
 • LightLight « Default

Anasayfa  No Child Pages.

Avukatlar  No Child Pages.

Hukuksal Kavramlar  No Child Pages.