08 Tem 2010 @ 11:04 

Anayasa değişiklik paketinin kısmen iptal edilmesine iktidar ve muhalefetten ilk tepkiler geldi. Her iki cephe de karardan memnun olmadı.

Anayasa Mahkemesi, Anayasa değişiklik paketini kısmen iptal etti.

Anayasa Mahkemesi’ne ve HSYK’ya üye seçimini belirleyen fıkraları iptal eden Yüksek Mahkeme’nin kararı, ne iktidarı ne de muhalefeti memnun etti.

CHPli Şahin Mengü, “Yeterli bir karar değil. Ancak sokaktaki insanın dahi idrak edeceği kadar çarpık bir yapılanma önlendi. Öte yandan HSYK’da Adalet Bakanı’nın ağırlığı hala sürüyor. Gerekçeli kararı görmek lazım” dedi.

Hükümet cephesinden ise AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik şöyle konuştu: “Siyasi bir karardır. Mahkeme yetki gaspı yapmıştır.”

AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç:
”Anayasa Mahkemesi denetimi şekille tutmadı, esasına girdi. Oysa Anayasamızda, Anayasa Mahkemesinin TBMM’de yapılan Anayasa değişiklikleri üzerinde sadece şekil denetimi yapabileceği hükmü var. Buna rağmen yüksek mahkeme şekil denetimi hükmünü aşıp esasa girerek paketi değerlendirmiştir.

Ortada, milletin oyuna sunularak kabul edilmiş bir Anayasa değişikliği yoktur. Dolayısıyla bu Anayasa değişikliği ile alakalı başvuru, başvurunun kabulü Anayasa’ya aykırıdır. Şekil denetiminin ötesine geçilmek suretiyle esasa ilişkin değerlendirme yapılmış olması Anayasa’ya aykırıdır.”

Suat Kılıç, Yüksek Mahkemenin, bu kararla ”TBMM’nin millet adına Anayasa yapma yetkisine açık bir müdahalede bulunduğu” görüşünü savundu.

Kılıç, iptal edilen hükümlerden dolayı bir boşluk olup olmayacağının sorulması üzerine, ”Metin elimizde yok. O nedenle yaptıkları düzenlemenin neyi ne kadar etkilediği konusunda bilgi sahibi değiliz” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce:
“Anayasa Mahkemesi, hukuki bir inceleme yapmıştır. Haklı bulur, haklı bulmaz… Anayasa Mahkemesi, bugüne kadar ki başvurularımızın yüzde 63′ünde bizim istediğimiz şekilde karar vermiş, yüzde 37′sinde farklı kararlar vermiş. Bunun hukuki sonuçları olduğu gibi bilimsel platformda da bu tartışılacak. Karara saygılıyız.

Karar, beni şahıs olarak tatmin etmedi… Ama halkımız, bütün milletimizi tatmin edecektir. Anayasa Mahkemesi’nin, CHP’nin hassasiyetlerini dikkate almak gibi bir özelliği yok, olmak zorunda da değil. İktidar partisi, sürekli olarak yargıyla bizim aramızda polemiklere giriyordu.

Bütün istatistiklere baktığımızda yüzde 63 oranında biz haklı çıkmışız. Gerekçeli kararı görmeden, ayrıntılı değerlendirme yapmamız doğru olmaz. Halkımız, Türk milleti, referandumda yargıyı, yürütmenin emrine sokmayacaktır, buna güveniyoruz. İki madde referanduma gitmeyecekse… Bizim engellilere, yaşlılara, çocuklara pozitif ayrımcılıkla ilgili bir sorunumuz olabilir mi?

Bizim bunlara itirazımız yok. Sorunumuz o iki maddeyle ilgilidir. İki madde referanduma gitmeyecekse, hayırlı uğurlu olsun.”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik:
”Anayasa Mahkemesi, Türkiye’de ikinci kez maalesef yetkisini aşmıştır. Anayasa ve yasalardan almadığı bir yetki kullanmıştır. Anayasa Mahkemesi tarafından bir yetki gasbı yapılmıştır.

TBMM’nin, millet iradesinin bir manada gasbıdır bu. Yetki aşımıdır, yetkisi olmayan bir konuda karar vermektir.

Kesinlikle bu kabul edilebilir bir şey değil ve bu bir yol haline getirilmiştir. Artık, bundan sonra eğer bu sürdürülecekse, Anayasa Mahkemesi’nin izni olmadan TBMM’de diyelim ki, 110 milletvekilini çıkarın, 440 milletvekili ile bir Anayasa değişikliği yapsak, 110 milletvekili Anayasa Mahkemesi’ne gittiği zaman, Anayasa Mahkemesi bugün yaptığı gibi keyfi bir tasarrufta bulunabilecektir. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey söz konusu değildir.

CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek:
”Kılıç’ın açıklamasına göre iki madde referandum dışı kalacak. CHP’nin esas itirazı, hukuk devletini ihlal eden düzenlemeler şeklinde olduğu için bu iki maddeyeydi. Bu durumda CHP’nin itirazları dikkate alınmış oluyor. Diğer maddelerin referanduma gitmesi halinde evet oyu vereceğimizi söylemiştik.”

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin:
”Anayasa Mahkemesi, bir orta yol bulmaya çalışmış. Pratikte çok sağlıklı bir sonuç çıkaracağını zannetmiyorum. Karar beni tatmin etmedi. Biz de üyelerin seçim şekline itiraz ediyorduk, seçim şekli bizim istediğimiz şekilde oldu.”

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ünlütepe:
”Sayın Cumhurbaşkanı’nın referanduma sunduğu madde metni, Anayasa Mahkemesince müdahale edilerek, değişiklik yapılıyor. Dolayısıyla iki madde referanduma gitmiyor. CHP’nin dediği gibi iki maddenin dışında halk oylaması yapılıyor. Bu iki maddenin dışında referanduma gidilmesi halinde destek olacağımızı, başından beri söyledik. İstediğimiz oldu. Bu iki maddedeki kısmen iptaller, maddenin tümünün oylanmasını engeller.”

Kaynak:NTVMSNBC

Benzer Haberler :

 • Kılıç: Bugün oldu yarın ne olur bilinmez

 • Anayasa paketi kısmen iptal

 • HSYK: Yazık oldu

 • Raportörün raporu üyelere dağıtıldı

 • İlk tepki Arınç’tan

Yasa

Not: Bu hukuk haberi sitemize ait olmayıp, otomatik olarak sağlanan bu içerik için herhangi bir sorumluluk kabul etmemekteyiz. Bu nedenle habere ait Kaynak bağlantı adresi için : Haber Hukuk


Yazıda katkısı bulunan avukatlar:
Av.Feyz Pazarbaşı
Av.Mehmet Sait Pazarbaşı
Av.Fatoş Berna Pazarbaşı Dilan

Ne hükümet memnun ne de muhalefet konusunda uzman avukat ile iletişim talebinde bulunarak hukuki danışma için Randevu - Adres - Telefonlar bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
https://www.pazarbasi.av.tr/ne-hukumet-memnun-ne-de-muhalefet/
Bugün: 27-Jan-2022 21:29:13
Dünya saati: 27-01-22 18:29:13
Yazının yazıldığı tarih ve gün : Perşembe
Yazar: Pazarbaşı Hukuk Bürosu
Değişiklik: 08 Tem 2010 @ 11:04

EmailPermalink
Etiketler
Etiketler: , ,
Kategoriler: Hukuk Haber


 

Yorumlar » (Yok)

 

Yorum yapma kapalı!


 Last 50 Posts
 Back
Change Theme...
 • Users » 1
 • Posts/Pages » 9,831
 • Comments » 0
Change Theme...
 • VoidVoid
 • LifeLife
 • EarthEarth
 • WindWind
 • WaterWater
 • FireFire
 • LightLight « Default

Anasayfa  No Child Pages.

Avukatlar  No Child Pages.

Hukuksal Kavramlar  No Child Pages.