01 Eki 2010 @ 15:02 

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, “İki yıl haksız ve hukuksuz soruşturma geçirdim. Sayın Adalet Bakanlığı’na sesimi duyuramadım. Neden HSYK’ya adayım; Benim gibi hiç bir hakim savcının bu duruma düşmemesi için sesimi onlara daha yakından duyuruabilmek için adayım. Adalet Bakanlığına açıklamalar yaptım ama giç bir şekilde karşılık bulamadım. Şimdi kendileriyle daha yakından çalışmak istiyorum. Ümitliyim” dedi.

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, başvurusunun ardından YSK çıkşında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kaçmaz, HSYK’ya aday olduğunu anımsatarak, “İki yıl haksız ve hukuksuz soruşturma geçirdim. Sayın Adalet Bakanlığına sesimi duyuramadım. Neden HSYK’ya adayım; Benim gibi hiç bir hakim savcının bu duruma düşmemesi için sesimi onlara daha yakından duyuruabilmek için adayım. Adalet Bakanlığına açıklamalar yaptım ama giç bir şekilde karşılık bulamadım. Şimdi kendileriyle daha yakından çalışmak istiyorum. Ümitliyim” dedi.

Kendisinin YARSAV üyesi olduğunu ve bundan gurur duyduğunu ifade eden Kaçmaz, YARSAV listesi oluşturulduğu yönündeki iddiaları anımsattı. Kaçmaz, böyle bir liste olmadığını açıklayarak, “Bağımsız, tarafsız yargıyı temsilen adayım” dedi.

“Meslek namusu…”

Eski DGM Savcısı ve Ankara Cumhuriyet Savcısı Hakan Kızılarslan da başvurusunun ardından YSK çıkşında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kızılarslan, HSYK’ya üyelik seçiminin normal bişr seçim olmadığını ifade ederek, “Seçim, Türkiye’deki yargının temel karaktereini belirleyecek bir seçim. Bana şimdiye kadar daha çok akademik çalışmalar keyif vermişti. Bu tür idari görevlere pek zaman ayırmak istememiştim” diye konuştu.

Kızılarslan, kendilerinin çaba göstermeleri gerektiğini vurgulayararak, şöyle konuştu:

Ben bunun bir seçim olmadığını, aslında hakim ve savcı arkadaşların meslek namusunun ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temel ilkelerinin bundan sonraki devamı ile ilgili tercih haklarını kullanacakları bir seçim olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle eğer aday olmasaydım kendimi biraz eksik hisdecektim. Bunu bir seçim çalışması olarak değil, bir ilke çalışması olarak değerlendiriyorum. Hakim ve savcı arkadaşlarımızın aday olsun olmasın hepsinin en doğruyolu kendi vicdankarınında bulacaklarını düşünüyorum.”
Öte yandan HSYK üyeliği için başvurular bugün sona eriyor. Bugün saat 11.00 itibari ile YSK’ya HSYK adaylığı için 142 adli ve 28 de idari yargıdan hakim ve savcı başvuruda bulundu.

Kaynak:ANKA

Benzer Haberler :

 • Osman Kaçmaz bugün savunmasını verdi

 • “Biz TİB deyince yer yerinden oynuyor”

 • Kaçmaz`a `işgüzar` demenin cezası 2 yıl hapis!

 • Kaçmaz beraat etti

 • Osman Kaçmaz: Biz gerekirse yanacağız…

Yasa

Not: Bu hukuk haberi sitemize ait olmayıp, otomatik olarak sağlanan bu içerik için herhangi bir sorumluluk kabul etmemekteyiz. Bu nedenle habere ait Kaynak bağlantı adresi için : Haber Hukuk


Yazıda katkısı bulunan avukatlar:
Av.Feyz Pazarbaşı
Av.Mehmet Sait Pazarbaşı
Av.Fatoş Berna Pazarbaşı Dilan

Osman Kaçmaz: Ümitliyim konusunda uzman avukat ile iletişim talebinde bulunarak hukuki danışma için Randevu - Adres - Telefonlar bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
https://www.pazarbasi.av.tr/osman-kacmaz-umitliyim/
Bugün: 02-Mar-2021 06:50:29
Dünya saati: 02-03-21 03:50:29
Yazının yazıldığı tarih ve gün : 01/10/2010Cuma

Son arananlar:

Yazar: Pazarbaşı Hukuk Bürosu
Değişiklik: 01 Eki 2010 @ 15:02

EmailPermalink
Etiketler
Etiketler: , ,
Kategoriler: Hukuk Haber


 

Yorumlar » (Yok)

 

Yorum yapma kapalı!


 Last 50 Posts
 Back
Change Theme...
 • Users » 1
 • Posts/Pages » 9,838
 • Comments » 0
Change Theme...
 • VoidVoid
 • LifeLife
 • EarthEarth
 • WindWind
 • WaterWater
 • FireFire
 • LightLight « Default

Anasayfa  No Child Pages.

Avukatlar  No Child Pages.