26 Tem 2010 @ 15:05 

Kamuoyunda ‘taş atan çocuklar yasası’ olarak bilinen Terörle Mücadele Kanunu mağduru tutuklu çocukların ağır ceza mahkemelerinde yüksek ceza almalarını engelleyen yasanın yürürlüğü girmesinin ardından, tahliyeler başladı.

Mardin ve Adana’da tutuklu bulunan 266 çocuk tahliye bekliyor. 7 çocuğun tahliyesi tamamlandı.

Taş atan çocukların ağır ceza mahkemelerince yüksek cezalara çarptırılmalarını engelleyen yasa, dün Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesinin ardından bugün tutuklu çocukların cezaevlerinden tahliyesine başlandı. İlk olarak Mardin’in Midyat İlçesi’ndeki cezaevinde tutuklu bulunan ve 1 yıldan 4yıla kadar hapis cezaları alan yaşları 15 ile 18 arasında değişen 5 çocuk, bu sabah tahliye edildi.

Geçen yıl Batman’da düzenlenen yasadışı olayda güvenlik güçlerine taş attığı gerekçesiyle, 7 yıl 9 ay hapis cezası alan ve Diyarbakır E Tipi Cezevi’nde bulunan 15 yaşındaki Berivan S.’nin babası Selim S. ve annesi Meryem S. de cezaevinin önünde kızlarının çıkmasını bekledi.

“TATİLE ÇIKAN HAKİM VE SAVCILAR NEDENİYLE TAHLİYE GECİKİYOR”

İnsan Hakları Derneği Yönetim Kurulu üyesi avukat Kezban Yılmaz, adli tatilin bir hafta sonra başlayacağını ancak bazı mahkemelerin hakim ve savcılarının şimdiden tatile çıktığını bunun da tahliyeleri geciktirdiğini söyledi. Nöbetçi mahkemelerin de tahliye kararı alabileceğini belirten Yılmaz, “Diyarbakır’daki cezaevinden herhangi bir tahliye söz konusu değil. Ancak biz yine de görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bir hafta sonra adli tatil başlayacak. Ama bazı hakim ve savcılar dönüşümlü olarak tatile çıkmış. Nöbetçi mahkemeler de tahliye kararı alabilir” dedi.

Yasa gereği halen cezaevlerinde bulunan 196 çocuk, dosyalarının çocuk mahkemesine gönderildikten sonra tahliye edilecek. Aynı suçtan yargılanan 3 bini aşkın çocuğun dosyaları da çocuk mahkemelerine gönderilecek.

ADANA’DA SON DURUM

Adana’nın Pozantı ve Ceyhan ilçelerindeki cezaevlerinde bulunan çocukların tahliyelerine başlandığı bildirildi.

Adana Barosu Avukatlarından Tugay Bek, Adana Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığınca çeşitli tarihlerde Adana ve Mersin’de katıldıkları izinsiz gösterilerde polise taş attıkları gerekçesiyle “terör örgütü propagandası yapma, örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” suçlarından haklarında dava açılan, hüküm giyen ve soruşturması devam eden 500’ün üzerinde çocuk bulunduğunu ifade etti.

Bek, kanun değişikliğinden yararlanacak yaklaşık 70 çocuk bulunduğunu belirterek, “’Tahliye işlemlerine dün geceden itibaren başlandı. Bazıları ailelerine kavuştu, bazılarının ailesinin ise cezaevleri önünde bekleyişlerini sürdürüyor” dedi.

Avukat Vedat Özkan da 20 tutuklu müvekkilinin bu kapsamda bulunduğunu vurgulayarak, şunları söyledi.

“İnfaz savcılıklarının talebi üzerine tahliye işlemlerine ivedilikle başlandı. Hafta sonu olmasına rağmen tahliye işlemleri yapılması sevindirici. Sadece dosyası Yargıtayda olanların tahliyesi gecikebilir. İvedilikle bu dosyaların ele alınmasını bekliyoruz. Bu süreç uzun zamandır bekleniyordu. Avukatlar olarak, ailelere çocuklarını sahiplenerek benzer suça karışmamaları konusunda telkinlerde bulunmalarını istiyoruz.

Bu arada, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığından alınan bilgiye göre, ailesi Mersin’de olan ve Pozantı ilçesindeki cezaevinde bulunan yaşları 15 ile 18 arasındaki hükümlü 2 çocuğun tahliye işlemleri tamamlanarak ailelerine teslim edildiği kaydedildi.

Yetkililer, bu kapsamdaki dosyaların Adana Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiğini bildirdiler.

Kaynak:DHA

Benzer Haberler :

 • Taş atan çocuklar tahliye edildi

 • Polise taş atan 2 çocuğa 6 yıl hapis

 • Tutuklu çocuklar açlık grevine girdi

 • `Suça sürüklenen çocuklar` beraat etti

 • Balyoz’da 9 tahliye

Yasa

Not: Bu hukuk haberi sitemize ait olmayıp, otomatik olarak sağlanan bu içerik için herhangi bir sorumluluk kabul etmemekteyiz. Bu nedenle habere ait Kaynak bağlantı adresi için : Haber Hukuk


Yazıda katkısı bulunan avukatlar:
Av.Feyz Pazarbaşı
Av.Mehmet Sait Pazarbaşı
Av.Fatoş Berna Pazarbaşı Dilan

Taş atan çocukların tahliye sevinci konusunda uzman avukat ile iletişim talebinde bulunarak hukuki danışma için Randevu - Adres - Telefonlar bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
https://www.pazarbasi.av.tr/tas-atan-cocuklarin-tahliye-sevinci/
Bugün: 25-Oct-2021 07:24:37
Dünya saati: 25-10-21 04:24:37
Yazının yazıldığı tarih ve gün : Pazartesi
Yazar: Pazarbaşı Hukuk Bürosu
Değişiklik: 26 Tem 2010 @ 15:05

EmailPermalink
Etiketler
Etiketler: , , , ,
Kategoriler: Hukuk Haber


 

Yorumlar » (Yok)

 

Yorum yapma kapalı!


 Last 50 Posts
 Back
Change Theme...
 • Users » 1
 • Posts/Pages » 9,831
 • Comments » 0
Change Theme...
 • VoidVoid
 • LifeLife
 • EarthEarth
 • WindWind
 • WaterWater
 • FireFire
 • LightLight « Default

Anasayfa  No Child Pages.

Avukatlar  No Child Pages.

Hukuksal Kavramlar  No Child Pages.