02 Eki 2010 @ 11:02 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin teklifi olan ‘tek tip askerliğe’ sıcak bakmayan hükümetin askerlikle ilgili projesi netleşiyor.

AK Parti hükümeti, şu anda 15 ay olan zorunlu askerliği 9 aya, 6 ay olan kısa dönem askerliği de 4 aya düşürecek bir formül üzerinde çalışıyor. Hükümet, Silahlı Kuvvetler karşı çıktığı için gündeme gelmeyen bedelli askerlik konusunda da kararlı. Zorunlu askerliğin kısalmasıyla kışlalarda yaşanacak boşalmanın bedelli askerlerle doldurulması planlanıyor.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’in açıkladığı her vatandaşın eşit süreli zorunlu askerlik yapması talebi uzun süredir tartışılıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ‘tek tip askerlik’ olarak adlandırılan proje için iki ayrı formül önerdiği söyleniyor. Hükümet kanadına iletilen formüllerin ilki herkesin 12 ay askerlik yapması. Alternatif formül ise zorunlu askerliğin 9 aya indirilmesi. TSK, 9 ay formülünü zoraki seçenek olarak görüyor. Bunun gerekçesi ise silah altında olan çok sayıda askerin terhis olacak olması. Yapılan hesaplamalarda askerliğin 9 aya inmesi halinde 250 bin asker terhis oluyor. Zorunlu askerlik 12 ay olursa terhis olacak asker sayısı ise 100 bin. TSK’nın görüşü, asker açığı olmaması için zorunlu askerlik hayata geçse bile silah altındakilerin terhis edilmemesi.

Hükümet kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tek tip askerlik projesi kesinlikle kabul edilmeyecek. Bunun yerine Silahlı Kuvvetler’i zafiyete uğratmayacak, çağın şartlarına uygun bir model hayata geçirilecek. Zorunlu askerliği 9 ve ya 6 aya, kısa dönemi de 4 aya indirme formülü üzerinde çalışan hükümet, kararın çıktığı tarihte silah altında olacak askerlerin de bu düzenlemeden yararlanmasından yana. Böylece, 250 bine yakın Mehmetçik için de erken terhis söz konusu olacak.

Hükümet, kamuoyunu yıllarca meşgul eden bedelli askerlik konusunda da adım atmaya kararlı. Kamu vicdanını rahatsız etmeyecek çözüm arayışında olan hükümet, askerliğin kısalması durumunda erken terhisle boşalacak 250 bin kişinin yerini bedellilerle doldurmayı düşünüyor. Şu anda en az 200 bin kişinin bedelli askerlik beklediği biliniyor. Bedelli askerlikten, belirli yaşın üzerinde olanların yararlandırılması hedefleniyor.

BAŞBAKAN, GENELKURMAY’DA BRİFİNG ALACAK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Meclis’in 23. dönem 5. yasama yılı dolayısıyla TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’in verdiği resepsiyonda gazetecilerin ‘tek tip askerlik’le ilgili sorularını cevapladı. Çalışmaların tamamlanmasının ardından, Genelkurmay Başkanlığı’ndan brifing alacağını ifade eden Erdoğan, “Brifingden sonra konuyla ilgili kararımızı vereceğiz. Askıya almak, rafa kaldırmak… Böyle bir şey henüz söz konusu değil. Daha konuyla ilgili çalışmaları bile görmüş değiliz, bilmiyoruz.” diye konuştu.

Kaynak:ZAMAN

Benzer Haberler :

 • Bedelli bugün görüşülüyor

 • Firari asker 3 kişiyi rehin aldı

 • Mahkeme savcı Öz’ün askerlik kayıtlarını istedi

 • Anayasa değişiklik paketi dünya basınında

 • Genelkurmay denetim istemiyor

Yasa

Not: Bu hukuk haberi sitemize ait olmayıp, otomatik olarak sağlanan bu içerik için herhangi bir sorumluluk kabul etmemekteyiz. Bu nedenle habere ait Kaynak bağlantı adresi için : Haber Hukuk


Yazıda katkısı bulunan avukatlar:
Av.Feyz Pazarbaşı
Av.Mehmet Sait Pazarbaşı
Av.Fatoş Berna Pazarbaşı Dilan

Zorunlu askerlik 9 aya, kısa dönem 4 aya mı iniyor? konusunda uzman avukat ile iletişim talebinde bulunarak hukuki danışma için Randevu - Adres - Telefonlar bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
https://www.pazarbasi.av.tr/zorunlu-askerlik-9-aya-kisa-donem-4-aya-mi-iniyor/
Bugün: 27-Feb-2021 18:27:28
Dünya saati: 27-02-21 15:27:28
Yazının yazıldığı tarih ve gün : 02/10/2010Cumartesi

Son arananlar:

Yazar: Pazarbaşı Hukuk Bürosu
Değişiklik: 02 Eki 2010 @ 11:02

EmailPermalink
Etiketler
Etiketler: , , , ,
Kategoriler: Hukuk Haber


 

Yorumlar » (Yok)

 

Yorum yapma kapalı!


 Last 50 Posts
 Back
Change Theme...
 • Users » 1
 • Posts/Pages » 9,838
 • Comments » 0
Change Theme...
 • VoidVoid
 • LifeLife
 • EarthEarth
 • WindWind
 • WaterWater
 • FireFire
 • LightLight « Default

Anasayfa  No Child Pages.

Avukatlar  No Child Pages.