03 Eki 2010 @ 19:02 

Emekli öğretmen Mehmet Dökmeci, 7 yıl önce Karaman`ın Ermenek ilçesinde, her türlü ruhsat işlemlerini tamamlayıp iki katlı işyeri inşaatına başladı. Kaba inşaatın bitmesine ramak kala, belediye yapıyı mühürledi.

Konya Adliyesi 1. ve 2. İdare mahkemelerine belediyenin mühürleme işleminin hukuksuz olduğu gerekçesiyle dava açan Dökmeci, davaları kazandı. Dökmeci davaları kazandı ama yargı kararlarını tanımayan belediye bürokrasisini aşamadı. Ermenek Belediyesi, yargı kararlarına rağmen Dökmeci`nin inşaatı bitirmesine izin vermiyor.

İnşaata verdiği paradan fazlasını, belediyenin hukuksuz işlemlerini ispatlamak için açtığı davalarda harcamak zorunda kaldığını söyleyen emekli öğretmen Dökmeci, devlet büyüklerinden belediyenin yasa ve yargı tanımazlığına müdahale etmesini istedi.

Ermenek Belediye Başkanı Necati Akpınar ise Mehmet Dökmeci`nin inşaat ruhsatı aldığı arazide iki küçük parselin daha olduğunu belirterek, bu küçük parseller dolayısıyla inşaatının mühürlendiğini söyledi. Başkan Akpınar, Dökmeci ile bu küçük parsel sahiplerini uzlaştırmaya çalıştıklarını, tarafların anlaşması halinde sorunun çözüleceğini belirtti.

İNŞAAT HAYALİ YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ

Mehmet Dökmeci, Konya`da yaşayan aslen Karaman Ermenekli bir öğretmen emeklisi. Bundan 7 yıl kadar önce Ermenek`te babadan kalma arazisinde işyeri yapmak için belediyeden ruhsat alır. İnşaat başlar, iki kat yapılır. Belediye, ruhsat verdiği inşaatı mühürler. Mehmet Dökmeci, inşaatın mühürlenmesini Konya İdare Mahkemesi`ne şikayet eder. Dökmeci, Konya adliyesinde açtığı davaları kazanır. Belediyenin mühürleme işleminin haksız ve hukuksuz olduğunu mahkeme kararıyla tesciller. Ancak belediye yargı kararlarına rağmen Mehmet Dökmeci`nin inşaatı tamamlamasına izin vermez.

Yaklaşık yedi yıldan beri mağdur olduğunu ve çok sıkıntılı günler geçirdiğini anlatan Mehmet Dökmeci, `Bayındırlık ve İskan Bakanlığı`na şikayette bulundum. Bakanlık, belediye parselasyon planını yapmadığını söyledi. Tekrar dilekçe verdim. Bir sonuç çıkmayınca, inşaatın yıkılmasını ya da yapılmasına izin verilmesini istedim.` dedi.

Ermenek Belediye Başkanı Necati Akpınar, önceki belediye yönetiminden kalan bu sorunu çözmek için çaba sarf ettiklerini söyledi. Mehmet Dökmeci`ye ait arazinin bir köşesinde başka birinin çok küçük de olsa mülkü olduğunu belirten Başkan Akpınar, iki mülk sahibinin anlaşması halinde sorunun büyük oranda çözüleceğine inandığını kaydetti. Başkan Akpınar, `Konunun yeni yönetim olarak bizimle hiçbir ilgisi yok. Sözü edilen yapının, şehrin ortasında inşaat halinde durması bizi de rahatsız ediyor. Şehrin ortasında görüntü kirliliği yapıyor. İki mülk sahibinin anlaşması için çaba gösteriyoruz.` şeklinde konuştu.

Ermenek Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Salih Erkmen de Mehmet Dökmeci`ye parsel üzerinde ruhsat verildiğini ifade ederek, parselin yanında iki küçük parselin daha olduğunu söyledi. Erkmen, `Beş yıllık ruhsat süresi dolduğundan Mehmet Dökmeci`nin yeniden ruhsat çıkarması gerekiyor. Bizim kendisiyle belediye olarak ya da kişisel olarak hiçbir sorunumuz yok.` ifadesini kullandı.

Kaynak:CİHAN

Benzer Haberler :

 • Belediye başkanı gözaltına alındı

 • Basmane gökdelenine iptal

 • Belediye Başkanı’nın makam aracına el konuldu

 • Iğdır’ın BDP’li belediye başkanı tutuklandı

 • Karatekin’e soruşturma

Yasa

Not: Bu hukuk haberi sitemize ait olmayıp, otomatik olarak sağlanan bu içerik için herhangi bir sorumluluk kabul etmemekteyiz. Bu nedenle habere ait Kaynak bağlantı adresi için : Haber Hukuk


Yazıda katkısı bulunan avukatlar:
Av.Feyz Pazarbaşı
Av.Mehmet Sait Pazarbaşı
Av.Fatoş Berna Pazarbaşı Dilan

Hukuk savaşını kazandı, belediye bürokrasisine takıldı konusunda uzman avukat ile iletişim talebinde bulunarak hukuki danışma için Randevu - Adres - Telefonlar bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
https://www.pazarbasi.av.tr/hukuk-savasini-kazandi-belediye-burokrasisine-takildi/
Bugün: 03-Mar-2021 14:29:14
Dünya saati: 03-03-21 11:29:14
Yazının yazıldığı tarih ve gün : 03/10/2010Pazar
Yazar: Pazarbaşı Hukuk Bürosu
Değişiklik: 03 Eki 2010 @ 19:02

EmailPermalink
Etiketler


 

Yorumlar » (Yok)

 

Yorum yapma kapalı!


 Last 50 Posts
 Back
Change Theme...
 • Users » 1
 • Posts/Pages » 9,838
 • Comments » 0
Change Theme...
 • VoidVoid
 • LifeLife
 • EarthEarth
 • WindWind
 • WaterWater
 • FireFire
 • LightLight « Default

Anasayfa  No Child Pages.

Avukatlar  No Child Pages.