01 Oca 2011 @ 20:02 

Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek tutuklama sürelerini sınırlandıran 102′nci maddesine yönelik tartışmalar sürerken, Ankara 1. İdare Mahkemesi, CMK’nın 100′üncü maddesinde yer alan katalog suçlarda tutuklama kararı verilmesini sağlayan fıkrasını hukuka aykırı bularak Anayasa Mahkemesi’nce incelenmesini istedi.

Avukat Sedat Vural, CMK’nın 100/3. maddesinin Anayasa’ya, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesine, AİHM kararlarına aykırı olduğu gerekçesiyle iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu. Fakat, AYM Genel Sekreterliği başvuruyu yüksek mahkemeye sunmadan reddetti. Bunun üzerine, Vural, sekreterliğin işlemini AYM İçtüzüğüne aykırı bularak iptali istemiyle Ankara 1. İdare Mahkemesi’nde dava açtı.

Başvuruyu görüşen yerel mahkeme kararında, iptal davasına ilişkin dilekçenin bir röportör tarafından inceleneceği, hazırlanan raporun başkanlığa bildirileceği bu raporda dilekçenin AYM’nin görevine girip girmediğinin belirlenmesi gerektiği bildirildi. Kararda, AYM Genel Sekreterliğine AYM’nin görev alanına girmeyen bir konu hakkında ya da AYM’de dava açma yetkisine sahip kişilerden olmayan kişilerin istemleri hakkında karar verme yetkisi verildiğine yönelik bir düzenlemenin bulunmadığı kaydedilerek, “İptal isteminde Anayasa Mahkemesi’nce heyet halinde görüşülüp, karara bağlanması gerekmete olup, mahkemenin yetkisine giren bir konuda Anayasa Mahkemesi Genel Sekreterliği’nce işlemin bu şekilde tesis edilmesine yasal olanak yoktur” denildi. İdare Mahkemesi, davacı tarafından verilen dilekçe hakkında yüksek mahkeme heyeti tarafından bir karar verilmesi gerektiği görüşünü savundu ve AYM Genel Sekreterliği’nin işleminin iptaline karar verdi.

Katalog suçlarda davalar geri bırakılacak

Öte yandan hukukçular, Anayasa’nın 152′nci maddesindeki “Bir davaya bakmakta olan mahkeme, uygulanacak bir kanun veya kanun hükmünde kararnamenin hükümlerini Anayasaya aykırı görürse veya taraflardan birinin ileri sürdüğü aykırılık iddiasının ciddî olduğu kanısına varırsa, Anayasa Mahkemesinin bu konuda vereceği karara kadar davayı geri bırakır” hükmünü anımsatıyor. Hukukçular, mahkemelerin bu madde gereği AYM’nin kararına kadar CMK’nın iptali istenen 100′üncü maddesindeki katalog suçlar olarak da bilinen “soykırım ve insanlığa karşı suçlar, kasten öldürme, işkence, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar ve devletin güvenliğine karşı suçları” işlediği iddia edilen sanıklar hakkında tutuklama kararı veremeyeceğini savunuyor.

kaynak:AA

Not: Bu hukuk haberi sitemize ait olmayıp, otomatik olarak sağlanan bu içerik için herhangi bir sorumluluk kabul etmemekteyiz. Bu nedenle habere ait Kaynak bağlantı adresi için : Haber Hukuk


Yazıda katkısı bulunan avukatlar:
Av.Feyz Pazarbaşı
Av.Mehmet Sait Pazarbaşı
Av.Fatoş Berna Pazarbaşı Dilan

Kataloglarda tutuklamaya İdare Mahkemesi engeli konusunda uzman avukat ile iletişim talebinde bulunarak hukuki danışma için Randevu - Adres - Telefonlar bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
https://www.pazarbasi.av.tr/kataloglarda-tutuklamaya-idare-mahkemesi-engeli/
Bugün: 24-May-2019 06:52:41
Dünya saati: 24-05-19 03:52:41
Yazının yazıldığı tarih ve gün : 01/01/2011Cumartesi
Yazar: Pazarbaşı Hukuk Bürosu
Değişiklik: 01 Oca 2011 @ 20:02

EmailPermalink
Etiketler


 

Yorumlar » (Yok)

 

Yorum yapma kapalı!


 Last 50 Posts
 Back
Change Theme...
 • Users » 1
 • Posts/Pages » 9,894
 • Comments » 2
Change Theme...
 • VoidVoid
 • LifeLife
 • EarthEarth
 • WindWind
 • WaterWater
 • FireFire
 • LightLight « Default

Anasayfa  No Child Pages.

Avukatlar  No Child Pages.