05 Eki 2010 @ 4:05 

Şırnak Barosu meslek içi eğitimi kapsamında `İcra ve İflas Hukuku` konulu seminer düzenledi.

Şırnak Baro Lokali`nde düzenlenen seminere Avukat Recep Adıgüzel ve icra ve iflas hukuku konusunda Türkiye`de uzman olarak bilinen önemli isimlerden biri olan Avukat Talih Uyar konuşmacı olarak katıldı. Yargıtay`ın İcra ve İflas Kanunu ile ilgili görevli oldukları dairelerin vermiş oldukları kararların değerlendirildiği seminerde, Yargıtay`ın verdiği çelişkili kararlar örneklenerek aktarıldı. Şırnak Barosu lokalinde yapılan seminere, icra müdürleri ve çok sayıda baro avukatı katıldı.

Konuşmasında İcra ve İflas Kanunu`nun yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirten Uyar, `Meclis komisyonunda bekleyen Borçlar Kanunu ve Ticaret Kanunu`ndan sonra Usul Kanunu`nun da değişmesi gerekiyor. Bu 3 kanun değişmeden icra kanunu değişemez. İflas ve İcra Kanunu`nun yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Mevcut kanunla birlikte icra iflas dairelerimiz yoğun çalışma içerisinde özellikle kadro eksikliği nedeniyle büyük şehirlerde ciddi sorunlar yaşıyorlar. Takipler zamanında hacizle sonuçlandırılamıyor. Tabii ki de bu konuda Adalet Bakanlığı`nın da hatalı tutumu bulunuyor. Çünkü İcra Daireleri`ne haciz için getirilen avansların tamamına icra memurları intikal etmiyor. Bir kısmı Adalet Bakanlığı`ndaki memurlara dağıtılmak için ayrılıyor. Bakanlıktan alacaklı vekiller bu avanstan pay alıyor. Bu durumda işleri çok aksatıyor. İcra memurlarının alacakları avanslar bir iki senede tamamlanabiliyor. Eskiden Adalet Bakanlığı`nda böyle bir uygulama yoktu. Memur arkadaşlar tatil günleri dahi gecelerini gündüzlerine katıp hacze gidiyorlardı. Adeta bu uygulama ile frene basıldı. Adalet Bakanlığı`nın bu paya göz dikmemesi gerekiyor. Memur icraya gittiğinde emeğinin karşılığını alamıyor.` şeklinde konuştu.

Avukat Talih Uyar, icra esnasında borçlu olan kişinin icra memuruna silahını çekebildiğini dikkat çekerek, `Bu durum görevli arkadaşlarımız açısından da riskli bir durumdur. Öncelikle bu sistemin değişmesi gerekir. Türkiye`de avukat sayısı fazla. Avukatların icra memurluğuna özendirilmesi gerekiyor. Bir yerde bu icra memurluğu işini hukuk fakültesini yeni bitiren kişiler üstleniyor.` diye belirtti.

Adalet Bakanlığı`nın son yaptığı bir çalışma hakkında bilgi veren Uyar, illerde hacizli bulunan eşyaların internetten satışını getiren bir sistem üzerinde durduğunu söyledi.

Kaynak:CİHAN

Benzer Haberler :

 • İcra malının yok pahasına satılmasına son

 • Adliye doldu, icra müdürlükleri kiraya çıkıyor

 • İcra müdürü rüşvetten gözaltına alındı

 • Avukat hacze giderken vakıf araçlarına bağımlı olamaz

 • Memura yapılan yanlış ödemede karar çıktı!

Yasa

Not: Bu hukuk haberi sitemize ait olmayıp, otomatik olarak sağlanan bu içerik için herhangi bir sorumluluk kabul etmemekteyiz. Bu nedenle habere ait Kaynak bağlantı adresi için : Haber Hukuk


Yazıda katkısı bulunan avukatlar:
Av.Feyz Pazarbaşı
Av.Mehmet Sait Pazarbaşı
Av.Fatoş Berna Pazarbaşı Dilan

Şırnak Barosu avukatlarına `icra hukuku` anlatıldı konusunda uzman avukat ile iletişim talebinde bulunarak hukuki danışma için Randevu - Adres - Telefonlar bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
https://www.pazarbasi.av.tr/sirnak-barosu-avukatlarina-icra-hukuku-anlatildi/
Bugün: 28-Feb-2021 21:19:07
Dünya saati: 28-02-21 18:19:07
Yazının yazıldığı tarih ve gün : 05/10/2010Salı
Yazar: Pazarbaşı Hukuk Bürosu
Değişiklik: 05 Eki 2010 @ 04:05

EmailPermalink
Etiketler


 

Yorumlar » (Yok)

 

Yorum yapma kapalı!


 Last 50 Posts
 Back
Change Theme...
 • Users » 1
 • Posts/Pages » 9,838
 • Comments » 0
Change Theme...
 • VoidVoid
 • LifeLife
 • EarthEarth
 • WindWind
 • WaterWater
 • FireFire
 • LightLight « Default

Anasayfa  No Child Pages.

Avukatlar  No Child Pages.