21 Şub 2017 @ 6:32 

İstanbul Barosu Başkanlığı ,avukatların Telgraf Yönetmeliğinde yapılan değişikliğe uygun olarak mahkemelere gönderdikleri mazeret dilekçelerinin, pulsuz olduğu gerekçesiyle kabul edilmemesi üzerine , İstanbul Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığına yazdığı yazıda, konuya ilişkin mahkemelerin bilgilendirilmesini istedi.

Başkanlığın 18 Haziran 2010 tarih ve 29752 Gündem sayılı yazısı şöyle:

Meslektaşlarımızdan gelen yakınmalarda, cevaplı telgrafla mahkemelere sundukları mazeret dilekçelerinin, mahkemelerce kendilerine bu yönde bir uygulamanın olduğu bilgisinin gelmediği gerekçesi ile pulsuz olarak değerlendirilerek kabul edilmediği bildirilmektedir.

30.07.2009 Gün ve 27304 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Telgraf Hizmetleri Yönetmeliği ile sonlandırılmış olan cevaplı telgraf hizmeti. Baromuzun Ulaştırma Bakanlığı ve PTT Genel Müdürlüğü nezdindeki girişimleri neticesi 12.03.2010 gün ve 27519 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Telgraf Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle yeniden mevzuata dâhil edilmiştir.

Yapılan değişiklik ile Yönetmeliğin 18 inci maddesinin 2. fıkrasının (d) bendinde cevaplı telgraf hizmeti tanımlanmıştır. Buna göre;

“d) Cevaplı telgraflar (CT): Gönderici tarafından alıcının kendisine cevaben çekeceği telgrafın ücretinin ödenmesi hizmetidir. Ücreti alıcıdan alınmak kaydıyla cevaplı telgraf kabul edilmez. Telgraf adına gönderilmiş olan alıcı tarafından herhangi bir PTT işyerine üç ay içerisinde ibraz edilerek cevap hakkı kullanılır. Bu süre sonunda cevap hakkı kullanılamaz. Cevap hakkı bir adet telgraf için kullanılır ve herhangi bir hesaplaşma yapılmaz. Alıcı tarafından PTT işyerine intikal ettirilen cevaplı telgrafın aslı veya fotokopisi PTT işyerinde saklanır.”

Eski bir uygulama olan, fakat yapılan yeni yönetmelikle düzenlenmeyen, ancak meslektaşlarımızca özellikle mahkemelere mazeret dilekçeleri gönderimlerinde sıklıkla kullanılan ve mevzuat gereği içerisinde yeni duruşma günü bildirimi için cevap gönderim ücreti de ödenmiş olan bu uygulama. Baromuz girişimleri sonucu yönetmelik değişikliği ile yeniden mevzuata dâhil edilmiştir.

Resmi Gazetede yayınlanmış yönetmelikle ilgili mahkemelere ayrıca bir bilgilendirme yapılmasına gerek bulunmamakla birlikte meslektaşlarımızın mağdur edilmemesi için mahkemelere uygulama ile ilgili gerekli bilgilendirmenin yapılmasını dilerim.

Saygılarımla.

Av. Muammer AYDIN

İstanbul Barosu Başkanı

Kaynak:İstanbulbarosu.org

Benzer Haberler :

 • Av.Muammer Aydın, Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı’na aday gösterildi

 • Yetki belgelerinden vekalet harcı alınmamalı

 • Avukat hacze giderken vakıf araçlarına bağımlı olamaz

 • İstanbul Barosu’ndan yeni dava

 • Madencilik Faaliyetleri İzin Yönetmeliğinde Değişiklik

Yasa

Not: Bu hukuk haberi sitemize ait olmayıp, otomatik olarak sağlanan bu içerik için herhangi bir sorumluluk kabul etmemekteyiz. Bu nedenle habere ait Kaynak bağlantı adresi için : Haber Hukuk


Yazıda katkısı bulunan avukatlar:
Av.Feyz Pazarbaşı
Av.Mehmet Sait Pazarbaşı
Av.Fatoş Berna Pazarbaşı Dilan

Telgraf Yönetmeliği hakkında değişiklik konusunda uzman avukat ile iletişim talebinde bulunarak hukuki danışma için Randevu - Adres - Telefonlar bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
https://www.pazarbasi.av.tr/telgraf-yonetmeligi-hakkinda-degisiklik/
Bugün: 25-Feb-2024 11:27:48
Dünya saati: 25-02-24 08:27:48
Yazının yazıldığı tarih ve gün : 21/02/2017Salı
Yazar: Pazarbaşı Hukuk Bürosu
Değişiklik: 21 Şub 2017 @ 06:32

EmailPermalink
Etiketler


 

Yorumlar » (Yok)

 

Yorum yapma kapalı!


 Last 50 Posts
 Back
Change Theme...
 • Users » 1
 • Posts/Pages » 9,831
 • Comments » 0
Change Theme...
 • VoidVoid
 • LifeLife
 • EarthEarth
 • WindWind
 • WaterWater
 • FireFire
 • LightLight « Default

Anasayfa  No Child Pages.

Avukatlar  No Child Pages.

Hukuksal Kavramlar  No Child Pages.