01 Eki 2010 @ 22:03 

12 yaşındayken 31 kişinin tecavüzüne uğrayan N.Ç.’nin faillerine verilen cezada “rızası olduğu” gerekçesiyle indirim uygulanması, hukukçuların tepkisine neden oldu.

Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi, 2003’te 12 yaşında olan N.Ç.’ye tecavüz ettiği iddiasıyla yargılanan 31 sanıktan 4’ünün beraatine karar verdi. 1 sanığın ise akli dengesinin yerinde olup olmadığının belirlenmesi amacıyla dosyasını ayırdı. Mahkeme, dönemin Kızıltepe Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü R.S. ve Mardin İl Jandarma Komutanlığı’nda görevli yüzbaşı E.E.’nin de aralarında bulunduğu sanıkları ise “cinsel istismar” suçundan 1 yıl 8 ay ile 5 yıl arasında değişen hapis cezalarına mahkûm etti.
Mahkeme, N.Ç.’yi para karşılığı erkeklere pazarladığı öne sürülen Emine Akyol ve Türkan Temel’i de 9 yıl hapse mahkûm etti. Mahkemenin kısa kararında bazı sanıkların cezalarında N.Ç.’nin ‘rızası olduğu’ gerekçesiyle indirime gittiğini belirtmesi ise hukukçuların sert tepkisine neden oldu. Hukukçular, 15 yaşından küçük çocuklara tecavüz suçunda rıza şartının aranamayacağını belirterek, kararın hukuken mümkün olmadığını söyledi. Hukukçuların görüşleri şöyle:

VİCDANLARI YARALADI
Öztürk Türkdoğan (İHD Genel Başkanı): Sanırım mağdur olay tarihinde 15 yaşından küçüktü. 12 yaşındaydı. 15 yaşından küçük olması nedeniyle rıza aranmaz, hukuken böyle bir değerlendirme olmaz. Hiçbir şekilde indirime gidilmemesi gerekirdi. İndirime gidilmesi gerçekten vicdanları yaralamıştır. Çocuklara yönelik tecavüz ve cinsel istismar toplumsal bir sorundur. Bu yüzden etkili bir kovuşturma yürütülmesi ve verilecek kararların da hakkaniyete aykırı olmaması gerekir. Ülkemizde birçok yerde taciz ve toplu tecavüz davalarına devam ediliyor. Yargıçların, verecekleri kararlarla toplum vicdanında suç işleyenleri mahkûm etmesi ve işlenen suçun karşılıksız kalmayacak şekilde karar vermesi gerekir. Buna dikkat edilmediğini görüyoruz. Mağdur açısından temyiz edilecek bir karardır.

HÂKİME İŞLEM GEREKİR
Selçuk Kozağaçlı (ÇHD Genel Başkanı): Biz, 18 yaş altı için bile hiçbir konuda rızanın kabul edilmemesi gerektiğini savunuyoruz. 15 yaş altı için zaten tartışma konusu değil. Rıza da suçu ortadan kaldıran bir şey değil. Bu karar tecavüz ve cinsel istismarı teşvik etmek anlamına gelir. Haberin bu şekilde yorumlandığına inanmak istiyorum. Eğer gerçekten mahkeme gerekçesinde rızaya atıf yaparsa, bu mutlak bozma nedenidir. Bu kararı veren hâkimler için de mesleki bir işlem yapılması gerekir. Takdiri indirim nedeni olarak gösteriyorlarsa Yargıtay’ın yapması gereken çocukları korumak adına bu kararı bozmaktır.

Kaynak:MİLLİYET

Benzer Haberler :

 • Öz kızına 7 yıl tecavüz eden babaya 20 yıl

 • Üvey baba tecavüz etti, öz anne kaydetti!

 • Tecavüze yardım ‘nitelikli cinsel saldırı’ kabul edildi

 • Okul bahçesinde 2 erkek çocuğa tecavüz

 • Dar kotlu kadına tecavüz imkansız

Yasa

Not: Bu hukuk haberi sitemize ait olmayıp, otomatik olarak sağlanan bu içerik için herhangi bir sorumluluk kabul etmemekteyiz. Bu nedenle habere ait Kaynak bağlantı adresi için : Haber Hukuk


Yazıda katkısı bulunan avukatlar:
Av.Feyz Pazarbaşı
Av.Mehmet Sait Pazarbaşı
Av.Fatoş Berna Pazarbaşı Dilan

15 yaşından küçüklerin rızası olur mu? konusunda uzman avukat ile iletişim talebinde bulunarak hukuki danışma için Randevu - Adres - Telefonlar bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
https://www.pazarbasi.av.tr/15-yasindan-kucuklerin-rizasi-olur-mu/
Bugün: 05-Mar-2021 13:33:01
Dünya saati: 05-03-21 10:33:01
Yazının yazıldığı tarih ve gün : 01/10/2010Cuma
Yazar: Pazarbaşı Hukuk Bürosu
Değişiklik: 01 Eki 2010 @ 22:03

EmailPermalink
Etiketler
Etiketler: , , ,
Kategoriler: Hukuk Haber


 

Yorumlar » (Yok)

 

Yorum yapma kapalı!


 Last 50 Posts
 Back
Change Theme...
 • Users » 1
 • Posts/Pages » 9,838
 • Comments » 0
Change Theme...
 • VoidVoid
 • LifeLife
 • EarthEarth
 • WindWind
 • WaterWater
 • FireFire
 • LightLight « Default

Anasayfa  No Child Pages.

Avukatlar  No Child Pages.